OGYB-döntő: hazai aranyérmek az U15-ös bajnokságban

Teremröplabda, UP

A helyosztókkal befejeződtek az U15-ös Országos Gyermek Bajnokság döntői. Mindkét helyszínen végül a hazai csapat, azaz a Békéscsaba és a Szeged szerezte meg az aranyérmet.

Hasonlóan izgalmasan indult az ötödik helyért zajló mérkőzés az MTK és a BVSC-Zugló között, mint a pénteki, ötszettes összecsapás. Egyik csapat sem tudott igazán meglépni a másiktól, két-hárompontos előnybe került hol az egyik, hol a másik együttes. A 22. pontot a kék-sárgák szerezték meg, azonban a 23.-at a kék-fehérek, akik higgadtabbak maradtak, így megnyerték az első szettet. A folytatásra megmaradt az MTK lendülete, ötpontos előnyt dolgozott ki, amit többször is sikerült apasztania a vasutasoknak, azonban a második játszma végén ismét fölényben röplabdáztak. Több hibával játszott az MTK a harmadik szettben, és bár a zuglóiak játéka sem volt makulátlan, a kidolgozott nagyobb előnyüket a végén tízpontosra növelték és szépítettek. A két fővárosi csapat közül a kék-fehérek játszottak stabilabban és dolgoztak ki többpontos különbséget, csakúgy, mint a második játszmában, és ezúttal is kitartott az előny a végéig, így az MTK az ötödik, a BVSC-Zugló a hatodik helyen zárta az idei U15-ös leány döntőjét.

A bronzcsatát 9:3-mal kezdte az UTE, amikor a Nyíregyháza vezetőedzője, Moravszki Gyuláné időt kért. Valamennyire sikerült rendeznie a szabolcsiaknak a sorukat, hiszen a következő nyolc labdamenetben mindkét csapat ugyanannyi pontot szerzett. A lelkesen, magabiztosabban játszó lila-fehérek végül tovább növelték előnyüket és simán nyerték az első szettet. A második játszma már szorosabb játékot hozott, hiszen ezúttal is a lilák ragadták magukhoz a kezdeményezést, azonban a Nyíregyháza rendezte támadásait, ezért közel tudott maradni ellenfeléhez. Az izgalmas végjátékban a szabolcsiak harcoltak ki először szettlabdát, amit értékesítettek is, így egyenlített a Nyíregyháza. 10:6-ra vezettek az újpestiek a harmadik felvonásban, ami után sorozatban öt pontot szereztek a szabolcsiak, így ők diktálhatták az iramot – nem sokáig, a 20. pontot az UTE érte el négylépésnyi előnyben, amellyel be tudták fejezni a játszmát. 8:4-re vezetett a negyedik szettben a Nyíregyháza, így Selmeczi Zsuzsannának kellett magához hívnia lila mezes lányait. Nem sikerült közelebb zárkózni az ellenfélhez, ráadásul a szabolcsiak támadása és védekezése is működött, így 18:10-re meglógtak, nem sokkal később pedig kiharcolták az ötödik játszmát. Óriási csatában hárompontos előnyre tett szert a Nyíregyháza (5:2), amit sikerült tovább növelni a térfélcserére. A fordulás után sorozatban négy pontot szerzett az UTE, így ugyanennyire csökkentették a lemaradásukat (7:11), majd nem sokkal később utolérték a szabolcsiakat (12:12). A drámai végjátékban az újpestiek harcoltak ki előbb bronzlabdát, amit értékesítettek is, így az UTE hihetetlen hátrányból fordítva bronzérmet szerzett, a Nyíregyháza pedig a negyedik helyen végzett.

A döntőt a Békéscsaba kezdte agresszívebben, ennek eredménye pedig egy négypontos előny a Vasassal szemben. Mivel a különbség tovább nőtt (15:8), ezért Szappanos Máténak ki kellett kérnie a második idejét – sikerült közelebb zárkózni a BRSE-hez, azonban Gajdács Lina remek nyitásaival végül tizenegy pontos előnyben harcolt ki szettlabdát a házigazda, és a másodikat értékesítette is. A folytatás továbbra is BRSE-dominanciát hozott, 6:2-es hazai vezetésnél ismét Szappanos Máténak kellett felráznia lányait – nem sikerült, ráadásul sorozatban négy pontot szerzett a Csaba, így ismét jöhetett az időkérés. Nem igazán tudták felvenni a ritmust a piros-kékek, hébe-hóba szereztek néhány pontot, csupán 16:6 után éledeztek, akkor viszont sikerült megfelezni a korábbi nagy távolságot (17:12). A Vasas támadójátéka tovább erősödött, egy pontra zárkózott fel, majd hálóérintés után ki is egyenlített. Érezve a veszélyt, a Csaba ritmust váltott és kiharcolt két szettlabdát, amelyből a másodikat behúzták, így kétszettes előnybe került a házigazda. A szoros végjáték utáni örömmámort a harmadik játszmára is tovább vitte a BRSE, 10:4-re vezetett, majd parádés játékával óriási, kilencpontos előnyt dolgozott ki. A Vasas stabil támadójátéka messze elmaradt a második szett második felében mutatottól, így a Békéscsaba különösebb idegeskedés nélkül – hatalmas előnyben – megnyerte a bajnoki döntőt, így visszavágott a Vasasnak a tavalyi U15-ös sikerért.

Dr. Kotsis Attiláné leány U15-ös országos bajnokság (Békéscsaba), helyosztók:
Az 5. helyért:
MTK-Budapest kék–BVSC-Zugló 3:1 (23, 18, –15, 19)
A 3. helyért: UTE U15 A–Nyíregyházi Sportcentrum 3:2 (15, –23, 21, –15, 13)
Döntő: BRSE-Fehér–Vasas SC Piros 3:0 (14, 23, 11)

Az MVM különdíját a BRSE játékosa, Erdős Dalma kapta.

A szegedi OGYB döntőjének utolsó játéknapján a Kunhegyes és a PSE játszhatott először az 5. helyért. Az első két szett alatt egyik csapat sem nyújtott kiemelkedő teljesítményt, mindkét egylet 1 játszmát tudott nyerni, innen várták a folytatást. A harmadik és negyedik játszma alatt fordulatos, izgalmas csatákat, magas szintű labdameneteket láthattunk, a szurkolók pedig folyamat tüzelték kedvenceiket. Az 5. szettben már nagyon közel volt a Kunhegyes a győzelemhez, de visszajött a PSE, és végül az ő sikerükkel ért véget a találkozó.

A bronzéremért harcolhatott a címvédő KESI, ellenfelük pedig a MÁV Előre Akadémia volt. A mérkőzést a kecskemétiek kezdték jobban, nagyobb előnyt tudtak kialakítani, amit nem tudott a MÁV ledolgozni. A második szettben fordult a kocka, a Fehérvár dominált a továbbiakban, a KESI pedig nem találta ennek az ellenszerét. Ugyan a játszmák szorosak voltak, de a Kecskemét az első után több szettet már nem tudott nyerni, így a bronzérmes a MÁV Előre csapata lett.

A döntő torna utolsó meccsét az a házigazda Szeged játszhatta, aki éppen csak, hogy bekerült a top 6 csapat közé az U15-ös korosztályban. Az ellenfél pedig az egész hétvégén jó teljesítményt mutató Dág csapata volt. A döntő harmadik napján is még volt tartalék a csapatokban, előtudtak még mindig húzni újabb és újabb energiákat, hiszen ez is egy olyan mérkőzés volt, ami csak az 5. szettben dőlt el. Sok szegedi drukker látogatott ki a csarnokba, de a többi csapat szimpatizánsai sem maradtak otthon, és együtt összefogva parádés hangulatot teremtettek. Ez adhatott plusz erőket a fiúknak, akik ma is erőn felül játszottak, de végére a Dág kicsit szétesett és így a Szeged lett az országos gyermekbajnokság győztese.