Női Európa Liga elődöntő: öt szettben dőlt el az első felvonás, előnyben a svédek

2026-06-27

Hatalmas csatára késztette a világbajnoki résztvevő Svédországot a magyar női röplabda-válogatott az Európa Liga elődöntőjének első mérkőzésén, ám a 141 perces, ötszettes összecsapás végén az északiak örülhettek Kecskeméten. Németh Anett 35 pontos klasszis teljesítménnyel zárta a találkozót.

Miként arról korábban beszámoltunk, az már az Európa Liga alapszakaszának utolsó mérkőzése előtt eldőlt, hogy a magyar női válogatott bejutott az elődöntőbe, és sorozatban hetedik Európa-bajnoki részvételét is bebiztosította. Az elődöntőben az a svéd válogatott várt a magyar hölgyekre, amely kettővel a mieink előtt áll a világranglistán (21.), soraiban tudhatja a sorozat legeredményesebb játékosát, a világklasszis Isabelle Haakot (158 pont), míg a második helyen a magyarok kiválósága, Németh Anett állt 138 ponttal a mérkőzés kezdete előtt. A svédek szakmai stábjában ráadásul magyar érdekeltség is akad: másodedzőként Tóth Gábor segíti a skandinávokat.

Az országot sújtó rekkenő hőség a mieinket és a kecskeméti Messzi István Sportcsarnok közönségét sem kímélte. Az elviselhetetlen meleg ellenére szép számú surkolósereg buzdította a magyar lányokat. A találkozót a vendég svédek kezdték jobban, gyorsan többpontos előnyt építettek ki, amit a magyar válogatott ugyan többször is megközelített, de a hajrában néhány apró hiba eldöntötte a nyitó játszmát (21:25).

A második szettben azonban teljesen más arcát mutatta Alessandro Chiappini együttese. A mieink rögtön 4:0-val nyitottak, és bár Isabelle Haak vezérletével a svédek folyamatosan próbálták tartani a lépést, öt-hat pontnál közelebb egyszer sem kerültek. Németh Anett és Kiss Lilla támadásban jeleskedett, Csereklye Zsófia pedig blokkban szerzett fontos pontokat, míg a játszmát Németh Anett egy látványos ásszal zárta le (25:18), ezzel egyenlített a magyar válogatott (1:1).

Alessandro Chiappini tanítványai a harmadik játszmában ott folytatták, ahol a második végén abbahagyták. Bár eleinte fej fej mellett haladtak a csapatok, a játékrész derekán a magyarok ritmust váltottak. Németh Anett vezérletével egyre nőtt a különbség, a svédek pedig már nem találtak ellenszert a hazaiak játékára. A végére 11 ponttal is vezetett a magyar válogatott, a szettet pedig a kecskeméti születésű Kiss Lilla zárta le (25:14), így már a mieinknél volt az előny.

A negyedik játszmában sokáig úgy tűnt, a magyarok lezárhatják a mérkőzést. A hazaiak stabilan röplabdáztak, Németh Anett továbbra is megállíthatatlan volt, és már ötpontos előnyt is kialakítottak. A svédek azonban nem adták fel: 19:14-ről hatalmas hajrával utolérték a mieinket, majd a végjátékban átvették a vezetést, és 25:22-re megnyerték a szettet, így következhetett a mindent eldöntő ötödik játszma.

A döntő játszmában is a két világklasszis feladóátló, Németh Anett és Isabelle Haak vitte a prímet. A magyarok 4:1-re is vezettek, ám a svédek zsinórban szerzett pontokkal fordítottak, és a térfélcserénél már négy ponttal jártak előrébb. A magyar válogatott nagyot küzdött, de a hátrányt már nem tudta ledolgozni, így a svédek 3:2-es győzelemmel távozhatnak Kecskemétről. A mérkőzés legeredményesebb játékosa Németh Anett lett, aki egészen elképesztő, 35 pontos teljesítménnyel zárt. A svéd oldalon Isabelle Haak 32 pontig jutott. A 141 perces csata után a svédek várhatják kedvezőbb helyzetből a szerdai, örebrói visszavágót. A másik ágon Szlovénia és Szlovákia küzd a döntőbe jutásért.