Nem lesz címvédés az ifjúsági bajnokság döntőjében

Teremröplabda, UP

Kialakult a helyosztók párosítása az U19-es országos bajnokság döntőjében. A lányoknál Békéscsabán az MTK és a Vasas A csapata, a fiúknál Székesfehérváron a Dunaújváros és a házigazda MÁV Előre játssza majd a vasárnapi finálét.

A délelőtti keresztjátékban igazolódott a papírforma, hiszen a nap első mérkőzésén a Vasas C elég simán legyőzte az UTE-t. A lilák csak az első szettben tudták megnehezíteni a piros-kékek dolgát, de 19:19 után már nem szereztek pontot.
A második meccsen azonban érett a meglepetés: a pénteki, késő éjszakáig nyúló meccsel a lábukban a feladójukat vesztő, címvédő békéscsabaiak ugyanis meglepetésre már 2:0-s vesztésre álltak a lelkesen játszó szegediek ellen, azonban a hazai csapat ekkor sem adta fel, hanem óriásit küzdve előbb egyenlített, majd a döntő szettben a győzelmet is megszerezte.

Délután aztán a torna meglepetéscsapata, az MTK a Vasas serdülői ellen fordítottak két játszmában is nagy hátrányból, feladójuk, Berkó Lili vezérletével. A harmadik játszmában már végig vezetve, magabiztosan harcolták ki a döntőbe jutást.

Hasonló volt a forgatókönyv a másik Vasas és a békéscsabaiak összecsapásán. Az első két játszmában összesen öt pont volt a két csapat között a különbség, ám ezután kijött a csabaiakon a péntek éjszakai meg a szombat déli ötszettes mérkőzés, láthatóan elfáradtak, és a hatos döntő eddigi legsimább szettjében maradtak alul, így az is eldőlt, hogy a lányoknál sem lehet címvédés ebben a korosztályban, mert az aranyért az MTK és a Vasas csaphat össze.

Torma Ágnes (U19) OIB I. osztály, LEÁNY DÖNTŐ – Békéscsaba
Keresztjáték:
Vasas SC C – UTE U19 A 3:0 (19, 19, 16)
Békéscsabai RSE – Szegedi RSE 3:2 (–18, –22, 14, 12, 6)
Elődöntő:
MTK Budapest – Vasas SC C 3:0 (23, 21, 18)
Vasas SC A – BRSE 3:0 (23, 22, 9)

Vasárnapi program
11:00 5. helyért: UTE U19 A – Szegedi RSE
13:00 3. helyért Vasas SC C – Békéscsabai RSE
15:00 1. helyért MTK Budapest – Vasas SC A

A fiúknál már az első meccsen eldőlt, hogy nem lesz címvédés, hiszen a nap a DSE Röplabda Akadémia és a tavalyi bajnok Szolnoki SPC keresztjátékával kezdődött. Ugyan a szolnokiak indították jobban a találkozót, de a szett közepére beérte őket a DSE és folyamatosan növelve előnyét végül megnyerte a játszmát. A második felvonásban szinte végig a Szolnoknak állt a zászló, ám 24:24-nél egyenlített a DSE és ráadásban ez szett is az övék lett. Megszokott forgatókönyv szerint szolnoki előnnyel indult a harmadik játékrész is, ám a dunaújvárosiak fokozatosan átvették az irányítást és megnyerték a meccset.

Kétszettes előnyben is volt már a RÖAK Kaposvár FINO a Pénzügyőr SE ‘A’ elleni második keresztjáték alkalmával, ám innen még vissza tudott kapaszkodni a fővárosi együttes az Extraliga bajnokával profi szerződést kötő Székely Péter Trevisz vezetésével. Majdnem a döntő játszmát is ki tudták harcolni, ám a RÖAK 23:23-nál utolérte ellenfelét és jobban bírta az idegekkel a szett végét (3:1), így ők készülhettek a MÁV Előre elleni elődöntőre.

Az első elődöntőt a komoly Extraligás tapasztalattal rendelkező két csapat, a KESI és a DSE Röplabda Akadémia játszotta, és izgalmakban itt sem volt hiány. Az első szettet a DSE dominálta, de a kecskemétiek a játszma hajrájában utolérte a dunaújvárosiakat, akik azonban meg tudtak újulni és behúzták a szettet. A kecskemétiek viszont felszívták magukat és pontosabban játszva kiegyenlítettek. Jött az újabb fordulat a harmadik játékrészre, amelyet a DSE nyert meg hasonlóan könnyedén. Küzdött is a KESI a meccsben maradásért, bár a DSE nem könnyítette meg a dolgukat, végül jöhetett a döntő szett. Itt azonban már nem kegyelmezett a DSE a kecskemétieknek és 15:8-ra nyert, ezzel ők jutottak be elsőként a vasárnapi fináléba.

Parázs csatát hozott a másik elődöntő, melyet a hazai pályán játszó MÁV Előre Akadémia és a RÖAK Kaposvár FINO játszott egymással. Fej-fej mellett haladtak a csapatok, egyik sem tudott nagy előnyt kiépíteni magának. Az első szettben a kaposváriak a végén bukták el a győzelmet, a másodikban viszont övék volt a ráadás. A szurkolói által űzött-hajtott székesfehérváriak csúsztak-másztak minden labdáért, így hiába játszott jól a RÖAK, a hazaiak nyerték a harmadik játszmát. Szinte extázisban játszottak fehérvári fiatalok, és hiába próbált meg mindent a Kaposvár, ezen az estén a MÁV Előre volt a jobb, és jutott be a vasárnapi döntőbe, ahol újra összecsaphat a DSE Röplabda Akadémiával.

Tarnawa Ferdinánd fiú U19 OIB (Székesfehérvár)
DSE Röplabda Akadémia – Szolnoki SPC 3:0 (18, 25, 19)
RÖAK Kaposvár FINO – Pénzügyőr SE ‘A’ 3:1 (15, 20, -22, 24)