Így láttuk a női fordulót: bravúros nyíregyházi és fehérvári pontszerzés

Összeállításunkban visszatekintünk a forduló mérkőzéseire, elemezzük a csapatok és a játékosok teljesítményét és igyekszünk felhívni a figyelmet a legérdekesebb momentumokra is.

Kapovári NRC – MTK Budapest 3:1
A 2023-as év első női Extraliga-meccsén bemutatkozott a hazaiak két új szerzeménye, a brazil feladó Maggioni és a török négyes ütő, Nehir Kiraz. Bár előbbi 9 pontig jutott, azért még nem ők voltak a meccs főszereplői, hiszen Szedmák Réka 21, Izidora Ubavics pedig 18 pontig jutott, s nála mindenképpen ki kell emelni az 5 blokkját, míg Gyimes Zsófiánál a 6 ászát. A túloldalon Anja Aszonja volt a legeredményesebb 18 ponttal, de a meccs legfoglalkoztatottabb játékosa Szabó Lili volt, aki 32 támadási kísérletéből 11-et értekesített (plusz két blokkot), ezen felül 48-szor nyitották őt a kaposváriak, amelyből ugyan kapott 8 ászt, de a fogadási hatékonysága így is 40 százalékos volt. A meccs egyébként a nyitásokon és a nyitásfogadáson dőlt el, hiszen a hazaiak 17 ászt szereztek eggyel szemben (a rontások száma 12/7 volt, azaz a Kaposvár +5-tel, az MTK -6-tal zárt), míg a fogadási hatékonyság 61, illetve 41 százalékos volt.

Vasas Óbuda – Újpesti TE 3:1
A szerdán Bajnokok Ligája mérkőzést játszó piros-kékek azokat a lilákat fogadták, akiknek két kulcsjátékosa, Boskó Ági és Claudia Tarin egy edzésen éppen egymással ütközött olyan keményen, hogy előbbi agyrázkódást, utóbbi súlyos orrdérülést szenvedett. Velük is, de hiányukban pedig pláne az óbudaiak voltak a meccs esélyesei, akik nem is cáfolták ezt, és még csak nagyon meg sem kellett erőltetniük magukat, ugyanis a vendégek 28 saját hibája megpecsételte a sorsukat. Hiába volt a meccs legeredményesebb játékosa Camila Hiruela és Manninger Luca egyaránt 14-14 ponttal, míg a túloldalon Julia Bojko 12, Vezsenyi Adrienn pedig 11 pontig jutott, a találkozó végén utóbbiak örülhettek a 3:0-s sikernek.

Fatum-Nyíregyháza – Swietelsky-Békéscsaba 2:3
A forduló egyik meglepetése Nyíregyházán született, hiszen a hazaiak 2:0-ra is vezettek és így pontot tudtak szerezni az eddig mindössze a Vasas otthonában botló békéscsabaiak ellen. Tegyük hozzá azért azt is, hogy a vendégek szerdán még Németországban játszottak CEV-kupa mérkőzést, s szombatig nyilvánvalóan nehezen regenerálódtak a sok utazás miatt. Ehhez képest szép teljesítmény, hogy a harmadik játszmától kezdve megrázták magukat, és végül megfordították a meccset. A hazaiaknál viszont azt kell megjegyeznünk, hogy az egyik kulcsemberük, a török Yagmur Karaoglu már az első szettben sérülést szenvedett, de így is sikerült két játszmát fogniuk. Itt a támadáshatékonyságban dőlt el sok minden, hiszen amig a Fatum 151 kísérletből mindössze 49 pontot szerzett (32 százalék), addig ez a mutató a túloldalon 141-ből 66 (47 százalék). A meccs legeredményesebbje Marta Drpa lett 26 ponttal, de a csabaiak közül Ralica Vaszileva is 20-ig jutott, míg a túloldalon Selena Leban 18, Merve Cepni pedig 14 pontot szerzett.

MÁV Előre-ST. Solar – Szent Benedek RA 2:3
Ugyancsak öt nyert a másik CEV-kupa résztvevő csapat, a Szent Benedek találkozója is Székesfehérváron. A sereghajtó házigazdák ugyanis a rajt előtti héten alaposan beerősítettek, hiszen a Svájcba távozó Vaida Beáta helyére két amerikai játékost is igazoltak, emellett elhozták a kaposváriak szerb feladóját, Natasa Narancsicsot, aki ezen a meccsen még nem is lépett pályára. Mindenesetre az amerikaiak közül Maia Patricia Dvoracek alaposan letette a névjegyét, hiszen 35 pontjával ő lett a forduló legponterősebb játékosa, míg a túloldalon Szlavina Koleva szerzett 31-et. A két csapat mutatóinak zöme elég sokban hasonlított, sőt inkább még a fehérváriak javára is billent, egy kategóriában azonban ordító volt a különbség, mégpedig a blokkok számában, ami 20–8 lett a vendégek javára, s ebből leginkább a fürediek kezdőcsapatába ebben a bajnokságban először beférő Szerényi Gréta vette ki a részét héttel, de Koleva is ötig jutott. Ettől függetlenül a MÁV Előre megmutatta, hogy korai lenne leírni őket, igenis felveszik a harcot a tabellán előkelőbb helyen álló csapatokkal.