Férfi El-döntő: az első szettet mi, a meccset a lettek nyerték

Teremröplabda, Válogatott

A mérkőzés első játszmájában alaposan meglepte a magyar férfi röplabda-válogatott Lettországot és vezetést is szerzett az Ezüst Európa-liga döntőjének első mérkőzésén, de végül ez volt az egyetlen szett, amit a vendégek az eddigi kiírásban elvesztettek, mert ugyan küzdött becsülettel csapatunk, de a baltiak így is 3:1-re győztek, s tettek nagy lépést a végső siker felé. A visszavágót vasárnap játsszák Rigában.

Ezüst Európa-liga, döntő, 1. mérkőzés:
Magyarország – Lettország 1:3 (17, –10, –21, –11)
Békéscsaba, 1600 néző. V: Mateizer (román), Feshti (albán).
MAGYARORSZÁG: Bögöly 10, Tomanóczy 3, Keen 1, Horváth K. 13, Boldizsár 7, Kecskeméti 9. Csere: Kiss M., Bán (liberók), Mikuláss Koch, Varga P. Szövetségi kapitány: ifj. Nagy Péter.
LETTORSZÁG: Ozolins 15, Freimanis 6, Jansons 22, Smits 19, Blumbergs 8, Skrüders 5. Csere: Kronbergs, Melnis (liberók), Sauss 1, Dardzans. Szövetségi kapitány: Michal Gogol.
Ifj. Nagy Péter:
– Az első szett extra volt védekezésben és támadásban, ehhez kellett az is, hogy a lettek többet hibáztak, mint az utána következő három játszmában. Várható volt, hogy a rivális feljavul és kevesebbet ront a kezdést követően. A probléma a harmadik játékrészben adódott, a könnyű, pörgetett nyitásokból a fogadásink nem sikerültek és kiszámíthatóvá vált a játékunk, ezt a visszavágón nem engedhetjük meg magunkat.

Bár a találkozó előtt a letteket tartották esélyesebbnek, a fiatal magyar csapat egyáltalán nem kezdte megilletődötten a találkozót. 6:6-is is rendre a mieink vezettek, ezt követően viszont sorozatban öt pontot szereztek a mieink és hiába a vendégek időkérése, a válogatottunk továbbra is lendületben maradt a lelkes szurkolótábor buzdítása mellett. 15:8-nál jött az első hullámvölgy, de ebből sikerült gyorsan kilábalni. A végjátéknak 8 pontos előnnyel futottunk neki és aztán éppen ennyi szettlabdája is volt a csapatnak, s bár az elsőt még hárították, aztán Kecskeméti Bálint a blokkról ütötte ki a labdát, amivel lezárta az első játszmát (25:17). Ez volt az első játszma, amit a lettek elveszítettek ebben a kiírásban.

Sajnos a második felvonást ők kezdték jobban és el is húztak 5:2-re. Mintha a térfélcserével a lendület is gazdát cserélt volna, nem sokkal később már 10:4-re vezettek a vendégek. Kisvártatva feladót cserélt Nagy Péter, de sajnos ez sem lendített a játékon. Sajnos a vendégek sokkal agresszívebben nyitottak, ami nem ízlett a mieinknek és időnként a sáncuk is áthatolhatatlan falnak tűnt. A végén 14 játszmalabdája volt a letteknek és már az elsőt értékesíteni tudták (10:25).

Újabb térfélcsere és újabb fordulat, mert most a magyar csapat kezdte jobban a szettet és el is húzott 6:3-ra, ezúttal azonban a vendégek gyorsan vissza tudtak zárkózni. A vezetést azonban csak 12:12 után tudták átvenni, de Nagy Péter időkérése után gyorsan sikerült fordítani. Ezt azonban megint hat lett pont követte, s bizony ekkor elúszni látszott a játszma. Bögöly Gábor blokkjával azonban sikerült visszazárkózni egyre, de ezzel sajnos el is lőttük a puskaport. A végén négy lehetőségük volt a vendégeknek a szett lezárására, s a másodikat be is ütötték (21:25).

A negyedik játékrészben 5:5 után hagyták állva a mieinket a vendégek, s szereztek sorozatban 5 pontot. Sajnos ez a rövidzárlat meg is határozta a a továbbiakat. Küzdöttek a mieink becsülettel, de nem tudtak közelebb kerülni a lettekhez. Sőt, a végén 13 meccslabdájuk is volt, s már az elsőt sikerült kihasználniuk (11:25).

A mieinknek az aranyéremhez vasárnap Rigában kellene 3:0-ra, vagy 3:1-re győzniük, s utána az Aranyjátszmát is megnyerniük.