„Minden idők legerősebb bajnoksága” után búcsúzik Deme Gábor

Archív, Teremröplabda 2022 előttről

Változás a jászberényi kispadon: az eddigi vezetőedző, Deme Gábor, ahogy azt már előre jelezte, átadta a helyét Makai Péternek, aki korábban szintén rengeteget tett azért, hogy a nehezebb időkben is megmaradjon a röplabda a városban. Makai a 2018/2019-es évadban a serdülő, az ifjúsági és serdülő korcsoportos utánpótlás-együttesek mellett dolgozott, ám az elmúlt években jócskán ténykedett már felnőtt szinten is. Deme Gábor eddig összesen 22 éven keresztül dolgozott vezetőedzőként a jászberényi felnőtt csapat élén, és szakmai igazgatóként folytatja.

„Nem mondom, hogy soha többet nem leszek edző. Jelen pillanatban úgy gondolom, két évig nem szeretnék edzősködni. Teljesen azonban nem fogok eltávolodni a jászberényi röplabdától, hiszen három nagyon fontos dologgal fogok foglalkozni: az egyik az edzők koordinálása. Emellett az én feladatom lesz majd az iskolai szintű röplabda oktatására hivatott Nagyboldogasszony Röplabda Akadémiának a vezetése, valamint a remélhetőleg megépülő sportcsarnok kialakításánál fogok tevékenyen részt venni” – nyilatkozta a szakember az egyesület honlapján. – Már a múlt évben eldöntöttem, hogy ez lesz az utolsó évem vezetőedzőként. Csak vártam a megfelelő pillanatra, amikor megérik a gondolat Makai Péterben – akiben az utódomat láttam -, hogy szeretne vezetőedző lenni. Szerencsére ez most megtörtént, így hosszú gondolkodás után és a sok feladat miatt lemondtam a vezetőedzői posztról. Pétert jó embernek és jó szakembernek tartom. Másrészt azt a filozófiát képviseli a klubunk, hogy ne csak utánpótlásedzőket neveljünk, hanem vezetőedzőt is, mert nagyon fontosnak tartjuk a kötődést. A stáb nagy részét próbálom úgy kialakítani, hogy azt jászberényi kötődésűek alkossák, akik magukénak érzik ezt a klubot.”

A Jászberény Volleyball Team egy viszontagságos szezon végén a nyolcadik helyet szerezte meg a bajnokságban.

„A saját edzői karrierem szempontjából ez mindenképpen egy rossz év volt. Nem azt a pozíciót értük el, amit szerettünk volna: álmainkban a négy közé szerettünk volna jutni, de a realitás az 5-6. helyezést vázolta fel. Ha azonban megnézzük, kik előztek meg bennünket, négy megyeszékhely óriási támogatottsággal és három patinás budapesti klub, és ez minden idők legerősebb bajnoksága volt.”

A leköszönő szakember a magyar női röplabda egyik aktuális problémájáról is véleményt formált.

„Van itt egy nagy probléma, ami minden klubot sújt és amit meg kell oldani: ez pedig a minél több magyar játékos szerepeltetése az extraligás csapatokban. Az utóbbi 15-20 év hiányos utánpótlás-nevelését nem tudjuk egy-két év alatt behozni. Egy részről a klubok feladata, hogy jól szerepeljenek itthon és nemzetközi szinten is, de ezt csak magyar játékosokkal nem tudják elérni. Ha viszont sok magyar röplabdázóval szerepelnek a magyar csapatok (nincs is annyi belőlük, amennyi kellene), akkor a bajnokság színvonala nagyot csökkenne és nemzetközi szinten is kevesebb eredményt tudnának elérni a klubok. De ezt csak közösen tudjuk megoldani, mert ha – tegyük fel – valamelyik csapat elhatározza, hogy csak magyar játékosokat foglalkoztat és beépíti a fiatalokat, akkor valószínűleg nem sok meccset tud nyerni az Extraligában. Azok az idők elmúltak, amikor tehetséges 16-17 éves röplabdázókat tudtunk játszatni a felnőttek között. Ezért az utánpótlásedzőinknek szüksége van tanácsadásra, segítségre, így velük egy közösen kialakított koncepció mentén fogunk dolgozni.”

Fotó: Gémesi Balázs