Universiade: parádés egyenlítés, de nem jött össze a bronz

A bronzéremért lépett pályára női válogatottunk a nápolyi Universiadén. A mieink 0:2-ről egyenlítettek Japán ellen, de a döntő játszmában, a térfélcsere után sajnos ellenfelünk dominált és végül 3:2-re győzött. Csapatunk a negyedik hellyel így is sporttörténelmet írt, hiszen a nőknél ennél jobb helyezést még soha nem sikerült elérni az egyetemisták világjátékán.

Universiade (Nápoly), női elődöntő:

MAGYARORSZÁG – JAPÁN 2:3 (–19, –20, 20, 18, –10)

MAGYARORSZÁG: Villám L., Zólyomi 13, Németh A. 28, Kiss G. 16, Gyimes 14, Bleicher 1. Csere: Tóth F. (liberó), Cicic, Riczkó 1, Vezsenyi 5, Tóth D. Szövetségi edző: Leiszt Máté.

JAPÁN: Macui 3, Inoue 20, Jokota 12, Sima 13, Furuja 10, Oikava 16. Csere: Ikeja (liberó), Tanaka, Szavada, Szadakane 2. Szövetségi edző: Nemoto Ken.

Az eredmény alakulása: I. játszma: 0:2, 4:3, 7:5, 10:6, 10:13, 14:16, 17:22, 19:24. II. játszma: 3:1, 5:2, 6:6, 8:9, 13:12, 14:16, 17:20, 20:24. III. játszma: 2:1, 3:4, 6:9, 11:10, 14:11, 17:16, 21:17, 24:20. IV. játszma: 1:2, 6:3, 11:6, 18:9, 21:17, 24:18. V. játszma: 4:2, 6:6, 7:8, 9:14.

Bár az első két pontot az igencsak színvonalas japán szuperligában edződő távol-keletiek szerezték, ezt követően a mieink gyorsan átvették a vezetést és meg is léptek 10:6-ra. Ekkor viszont nyitásfogadási gondjai lettek a mieinknek, amit kihasználtak az ázsiaiak, akik sorozatban hét pontot szereztek. Egyszer ugyan sikerült még visszazárkóznunk kettőre, de aztán megint nőtt a különbség és végül öt szettlabdájukból már az elsőt értékesítették (19:25).

A második szettet is a mieink kezdték jobban, de elszakadni nem sikerült a japánoktól, akik a szett közepén átvették a vezetést, a végjátékban pedig három-négy ponttal is megléptek, s ezúttal is egyből kihasználták az első szettlabdát is (20:25).

A harmadik játszmában Villám Lilla helyett Vezsenyi Adrienn kezdett és ezzel stabilizálódott a nyitásfogadás, és a játszma közepétől a mieinknek sikerült is meglépnie. Egyszer ugyan még visszazárkóztak a japánok egyre, de aztán a végjátékban már megint négy pont volt a különbség és végül ezt a szettet 25:20-ra hozták a mieink.

A negyedik felvonásban aztán már ellenállhatatlanul játszottak a mieink, villámgyorsan megléptek négy-öt ponttal, sőt vezettek kilenccel is. A végén még ugyan feljöttek négyre a japánok, de így is magabiztosan hozták a mieink a szettet és ezzel egyenlítettek (25:18).

A lendület megmaradt a döntő szett elején is, de a térfélcserénél már a japánok vezettek eggyel. Ekkor még sikerült egyenlíteni, de ezután megint az ázsiaiak percei következtek, akik végül 15:10-re nyerték a játszmát és ezzel megszerezték a bronzérmet.

Leiszt Máté: – Mérhetetlenül büszke vagyok a csapatra és a stábra, mert kivételes munkát végeztünk másfél hónapban. Sajnos nem sikerült megszereznünk a bronz, pedig nagyon megérdemeltük volna, de a negyedik hellyel így is sporttörténelmet írtunk, és ez mindig is össze fog kötni minket.