Női Eb-selejtező: drámai győzelem Dániában!

Válogatott

A 35 pontos Németh Anett vezetésével 3:2-es győzelmet aratott Dániában a női röplabda válogatott, amely így győzelemmel kezdte az Európa-bajnoki selejtezőket!

Európa-bajnoki selejtező, B csoport, 1. forduló
Dánia – Magyarország 2:3 (25, -18, 17, -16, -9)
Birkerød, 1000 néző. Vezette: Jokelainen, Fortu.
Dánia: Krogh C. 5, Mogensen 23, Jørgensen 12, Elbaek 10, Windeleff 11, Breuning 3. Csere: Kjaer, Fons (liberók), Muharemovic, Mollgaard, Krogh F., Lanchenmeier 6. Szövetségi edző: Martin Collins
Magyarország: Petrenkó 6, Szedmák 14, Kump 3, Németh 35, Kiss G. 10, Ambrosio 6. Csere: Tóth (liberó), Jámbor, Glemboczki 1, Kiss L. 1, Fekete, Erőss, Lászlop 6. Szövetségi edző: Alessandro Chiappini
Alessandro Chiappini
: – Sokkal nehezebb mérkőzés volt a vártnál, de saját magunknak nehezítettük meg. A győzelemnek természetesen örülök, a negyedik és az ötödik játszmában a cseréknek köszönhetően teljesen más arcunkat mutattuk, de sok mindent rendeznünk kell jövő hétvégéig.

Birkerød városában, a házigazda Dánia ellen kezdte meg szereplését női válogatottunk a 2026-os Európa-bajnokság selejtezősorozatának „B” jelű csoportjában. Alessandro Chiappini vezette, a korábbi évekhez képest jelentősen megfiatalított együttesünk esélyesként készült a mérkőzésre, míg a hazaiak elsősorban két sztárjukban, a német Münster együttesében légióskodó szélső ütőben, Mikala Mogensben, valamint a francia Cannes csapatában szereplő kiváló centerben, Amalie Jørgensenben bízhattak.

Chiappini a Petrenkó Brigitta, Szedmák Réka, Kump Alíz, Németh Anett, Kiss Gréta és Ambrosio Melani által alkotott kezdőhatosnak szavazott bizalmat, a liberó a csapatkapitány, Tóth Fruzsina volt. A hazaiak kezdték jobban a találkozót, ám hárompontos hátrányunkat Kiss nyitásainak köszönhetően gyorsan ledolgoztuk és átvettük a vezetést (3:4). A folytatásban sok hiba csúszott játékunkba, Chiappini kétpontos hazai előnynél döntött úgy, hogy él első időkérési lehetőségével (8:6). Nyitásfogadásunk teljesen szétesett, támadásaink is rendre pontatlanok voltak, a dánok Jørgensen vezetésével hat ponttal léptek el (13:7). Németh kiváló támadásaival több hosszú labdamenetet is sikerült megnyernünk, így a végjátékhoz közeledve három pontosra csökkentettük hátrányunkat (19:16). Két nyitást is rontottunk húsz felett, ám többek között egy borzasztó játékvezetői ítéletnek köszönhetően Szedmák hatalmas blokkjával, dán szettlabdát hárítva mégis egyenlíteni tudtunk (24:24). Az újabb hazai játszmalabdánál ismét Szedmák sáncolt, majd Németh támadásával már vezettünk is, végül azonban két remek blokkot követően mégis a dánok örülhettek (28:26, 1:0).

Valamivel jobban kezdtük a második szettet, de a hazaiak is tartották velünk a lépést, egyik félnek sem sikerült komolyabb előnyt kiépítenie (8:8). A folytatásban a mieink tudtak ritmust váltani, Szedmák támadásaival, majd Kump ászával öt pontos fórba kerültünk (11:16). A játékvezetés színvonala nem változott, ezúttal sajnos mi láttuk kárát mindennek, Németh hiába szerzett ugyanis gyönyörű pontot egy blokk-outtal, valahogy mégis a hazaiak zárkóztak a labdamenetet követően (14:16). A „kiváló” döntésből mégis jól jöttünk ki, a lányok ugyanis innentől kezdve könyörtelenül kihasználtak minden adódó lehetőséget, és végül simán nyerték a játszmát (18:25, 1:1).

A harmadik játékrész elején csúnyán beragadtunk, Chiappini kénytelen volt mindössze hat labdamenet után kihasználni első időkérési lehetőségét, hogy rendezze a sorokat (5:1). Kettős cserével próbálkozott szövetségi kapitányunk, ám Fekete Ramóna és Erőss Mirtill beállítása sem törte meg a hazaiak lendületét (12:3). Glemboczki Zóra, majd Lászlop Alexandra is lehetőséget kapott, csapatunk pedig lassan, de zárkózni kezdett ellenfeléhez (15:9). Az időközben visszatérő Németh, valamint Kiss támadásaival négy pontra zárkóztunk (20:16), ám a szett hátralévő részében már csak a dánok voltak a pályán, könnyedén és teljesen megérdemelten szerezték meg ismét a vezetést (25:17, 2:1).

A negyedik játszma elején Németh, majd Lászlop is gyönyörű támadásokkal jelentkezett, ezúttal a dánok kényszerültek gyors időkérésre (3:6). Öt ponttal vezettünk, amikor Kiss Grétát testvére, Kiss Lilla váltotta, a dánok előbb szintén cserékkel, majd újabb időkéréssel próbáltak változtatni a mérkőzés ritmusán (5:12). Sajnos maradéktalanul sikerült is nekik mindez, hiszen öt labdamenettel később már csak két ponttal vezettünk (10:12). Egy rontott dán nyitással tört meg a hazai lendület, majd Ambrosio kiváló nyitássorozatának köszönhetően ismét a mi pillanataink következtek, visszaállítottuk a hét pontos differenciát (10:17). A kiválóan beszálló Kiss Lilla mezőnyben, Németh pedig támadásban parádézott, nagy különbséggel nyertük a játszmát, így kiharcoltuk az ötödik szettet (16:25, 2:2).

A játszma elején támadást rontottunk, majd kaptunk egy padlóászt, Chiappini azonnal reagált, Szedmákot Kiss Gréta váltotta (2:0). A huszonnyolc (!) pontnál járó Németh gyönyörű ejtéseivel fordítottuk meg az állást, a hazaiak pedig egyből időt is kértek (2:3). Petrenkó két ásszal, Németh óriási blokkal jelentkezett, már négy ponttal mentünk, amikor ismét magához rendelte csapatát a dánok kapitánya (2:6). A fordulásnál öt ponttal vezettünk, azonban gyors egymásutánban két ászt is kaptunk, így két egységre csökkent előnyünk, ezúttal Chiappini kért időt (6:8). Megtörtük a hazaiak lendületét, Lászlop remek nyitássorozatba kezdett, az egészen fantasztikus napot kifogó Németh pedig mindent beütött, így a végjátékban már csak a különbség volt a kérdéses (9:15, 2:3).

A vártnál talán nehezebben, de győzelmet aratott tehát női válogatottunk Dániában, Németh Anett pedig legemlékezetesebb meccsét játszott nemzeti színekben. Olaszországban légióskodó klasszisunk a találkozót 35 (!) ponttal zárta, csak az ötödik játszmában kilenc pontot szerezve. Érdemeit tovább növeli, hogy a negyedik játszmát 71%-os, az ötödiket pedig szinte hihetetlen módon 100%-os támadóhatékonysággal zárta, oroszlánrészt vállalva a sikerből. Bravó, Anett!