U17-es leány Eb: elmaradt a dráma, Törökország három játszmában nyert

Teremröplabda, UP

Nem sikerült meglepni a török válogatott a szerb-magyar közös rendezésű U17-es leány Európa-bajnokság utolsó fordulójában, ellenfelünk magabiztosan nyert három játszmában. Mivel Belgium a békéscsabai csoport utolsó találkozóján 3:0-ra felülmúlta Romániát, ezért a mieink a II-es csoport ötödik helyén zárták az Eb-t.

Győzelmi kényszerben lépett pályára a török csapat a házigazda ellen, hiszen a találkozót megelőzően egy ponttal Szlovénia mögött csupán a harmadik helyen állt. Ennek megfelelően bekezdtek az átlóik, 7:1-re ment az ellenfél, így villámgyorsan jöhetett Horváth András időkérése. Kicsit rendeződött a magyarok támadójátéka, bár a törökök centerben remekül támadtak, illetve a hálónál nagyszerűen védekeztek, a mieinknek sikerült tartani a különbséget. De csak a játszma feléig, kilencpontos török vezetésnél hívta magához játékosait a magyar szövetségi edző. Nem tette meg a hatását, hiszen már tízzel mentek a törökök a szett vége előtt nem sokkal – nem is jelentett nekik problémát megnyerni az első felvonást. (11:25)

Csak nagyon rövid ideig – egy labdamenetig – vezetett a magyar csapat a második játszma elején (2:1), ezután hosszú nyitás és rossz nyitásfogadás miatt a törökök hamar átvették a vezetést. Ellépni viszont nem tudott az ellenfél, a magyarok is szépen védekeztek a hálónál, és a csapatkapitány, Gajdács Lina is többször meglepte a török játékosokat. Sajnos sokáig ez az időszak sem tartott, az ellenfél átlói ismét „lecsaptak”, és 11:8-as török vezetésnél kért időt Horváth András. Nem sikerült felrázni a lányokat, 18:10-re elhúztak a törökök – továbbra sem igazán került porszem a támadójátékukba. Az előny ezúttal is kényelmesnek bizonyult, sajnos a mieink nem veszélyeztették az ellenfelet, és a törökök a tíz szettlabdából rögtön az elsőt értékesítették. (14:25)

A magyar–német, 3:2-re megnyert keddi találkozót kihagyó Piros Janka az első két felvonásban csereként lépett a pályára, a harmadik játszmában azonban már ő kezdett. Akár több ponttal is vezethettek volna a mieink, viszont az első öt magyar nyitásból három a pályán kívül landolt. Ezután már újra a török együttes vette át a kezdeményezést és 9:7-re vezetett. A szett felénél, hárompontos hátránynál időt kért Horváth András. Rövid ideig úgy tűnt, nincs eredménye, azonban Klein Maja blokkoutjának köszönhetően 14:12-re zárkóztak a mieink. Egymás után két ponttal meglógni látszott az ellenfél, ezért a magyar szövetségi edző újra magához hívta játékosait. A különbség egy darabig nem változott, atán a harmadik szett végjátékában több magyar ki nem kényszerített hibának köszönhetően könnyedén kiharcolják a mérkőzéslabdát, amit Eslem Yilmaz azonnal értékesített, így Törökország nyerte a találkozót és bejutott az elődöntőbe. (18:25)

U17-es Európa-bajnokság, II-es csoport, 7. (utolsó) forduló:
Törökország – Magyarország 3:0 (11, 14, 18)
Békéscsaba, 500 néző. V: Glod (lengyel), Brunelli (olasz).
TÖRÖKORSZÁG: Akpinar 2, Yilmaz 14, Tirpanci 11, Ceylin Kuyan 8, Ceyda Kuyan 11, Kacmaz 12. Csere: Altintas (liberó), Ozerol. Szövetségi edző: Rasit Berk Inanc.
MAGYARORSZÁG: Gajdács 7, Szabó K. 2, Németh L. 9, Klein 8, Teleki 2, Fekete R. 3. Csere: Pusztai (liberó), Piros, Zsombók E. 1, Matuska. Szövetségi edző: Horváth András.
Horváth András:
– Elfáradtunk már az utolsó mérkőzésre, nem igazán találtunk mér olyan megoldásokat, amivel túl tudtunk volna járni a törökök eszén. Egyértelműen a törökök voltak a jobbak, gyorsabb röplabdát játszottak, de így is nagyon büszke vagyok a lányokra, mert ha a torna előtt azt mondják nekünk, hogy három mérkőzést megnyerünk, és szinte az összes találkozunk szoros meccset játszunk, akkor arra azt mondtam volna, hogy ez csoda, ha megtörténik. Pedig így történt. A játékosok megcselekedték, amit kellett, nemcsak az Eb-n, a felkészülés során is. Büszke vagyok rájuk és a stábomra is!

A már biztos elődöntőbe jutás és csoportelsőség tudatában lépett pályára Görögország az utolsó fordulóban, és bár ellenfele, Németország hárompontos előnyhöz jutott az első szett elején, nem sokkal később már a görögök vezettek ugyanilyen arányban, és a játszmaelőnyt is kiharcolták. A folytatásban már közelebb tudott maradni ellenfeléhez a német együttes, azonban a második szett végén agresszívabb támadójátékkal mégis a görögök nyertek. A harmadik felvonás sokáig hasonló forgatókönyv szerint zajlott, azonban a végjáték előtt 19:18-ra a németek vezettek, azonban fordított a csoportelső, győzött és veretlenül jutott be az elődöntőbe.

Szlovénia győzelmi kényszerben volt, hiszen csak akkor juthatott be a legjobb négy közé, ha nyer, és a török együttes nála kevesebbet szerez. A Franciaország elleni találkozó elejét nagyrészt szomszédunk, még szettlabdát is kiharcolt, azonban azt már nem tudta értékesíteni, ellenben a gallokkal, akik azonnal kihasználták saját lehetőségüket. A folytatás sokkal szorosabb alakult, a szlovének vezettek a végjáték elején, azonban vitatható játékvezetői döntések után a franciák háromszor is szettlabdához jutottak. Végül nem ők örülhettek, a szlovénok értékesítették második játszmalabdájukat. A következő két játszmát felváltva nyerték meg a felek, így jöhetett a döntő szett, amelyet nagy csatában a franciák nyertek.

A békéscsabai torna utolsó találkozójának első szettjében Belgium szinte végig vezetett, és bár a végjátékra egy pontra csökkentette hátrányát Románia, a belgák kerültek játszmaelőnybe. A második felvonásban mintha a pályán sem lett volna keleti szomszédunk, probléma nélkül duplázta meg előnyét a belga csapat. A harmadik játszma kicsit szorosabb játékot hozott, azonban a szett második felétől folyamatosan növelték előnyüket a belgák és magabiztosan nyertek. Ez a siker azt jelenti, hogy Belgium megelőzve a magyar válogatottat a csoport negyedik helyén zárta a tornát, míg a mieink az ötödik helyre csúsztak vissza.