U17-es leány Eb: a görögök ellen is pontot szereztünk

Teremröplabda, UP

Az eddig százszázalékos Görögországot is nagy csatára kényszerítette az U17-es leányválogatottunk a szerb-magyar közös rendezésű Európa-bajnokságon, Békéscsabán. Horváth András együttese 2:1-re még vezetett, a döntő szettben azonban már nem tudta megszorongatni ellenfelét, így alulmaradt.

Magyar blokkokkal indult a mérkőzés, ami után 5:1-re a mieink vezettek, így a görög edző gyorsan időt is kért. Szerencsére nem sok sikerrel, a következő három pontot is a házigazdák szerezték, így jött a következő görög időkérés. Sorozatban öt ponttal zárkózott az ellenfél, így ezúttal Horváth András hívta magához a játékosait. Nem sikerült felrázni a lányokat, 11:9-re fordítottak a görögök. A mieink védekezése elég rendezetlen volt, sajnos a hellének szélső ütői kezdtek újra rátalálni arra a formájukra, ami eddig a tornán jellemző volt rájuk. Több poszton is cserélt Horváth András, azonban ellenfelünk lendületét nem sikerült megtörni, a görögök magabiztosan nyerték az első szettet. (17:25)

A második felvonást is a magyarok kezdték jobban (6:3), azonban ismét hamar egyenlítettek a görögök. A hazaiak nyitásfogadása és a támadásépítése akadozott, ezért hárommal meglépett az ellenfél. A magyar időkérés után előbb az egyenlítés jött össze, majd Zsombók Eszter ászával a fordítás is. Nem tarthatott sokáig a magyar öröm, gyorsan visszavette a vezetést a görög együttes, azonban a mieink nem hagyták magukat leszakítani, tapadtak ellenfelükre. Zsombók Anna beállásával rendeződött a magyar csapat védelme, sikerült a támadójátékon is javítani, így a végjáték elején a hazaiak 21:19-re vezettek. Egy pont különbséggel mindkét idejét kikérte Konsztantinosz Gkountasz görög tréner, és mivel egy pontra felzárkózott csapata, ezért Horváth András is így tett. Előbb fordított a görög csapat, azonban két Zsombók Eszter-blokkal a mieink jutottak szettlabdához. Bár nem sikerült értékesítni, az ellenfél játszmalabdáját Pampuch Gréta hárította, aki egy blokkouttal kiharcolta az újabb szettlabdát, amit egy kiváló blokkal értékesített, így egyenlítettek a mieink. (27:25)

Pampuch játszotta a főszerepet a harmadik szett eleji magyar menetelésben, 5:1-re vezettek a mieink. Brillírozott a magyar csapat, a támadások építése és a befejezése is remekül ment, így a játszma felénél már hattal vezettek a házigazdák, azonban ezután kevésbé jó nyitásfogadás miatt a görögök felére csökkentették a különbséget. A harmadik felvonást kezdő Klein Maja pontjával 17:12-re vezetett a magyar csapat, azonban a következő három pont ellenfelünké volt, így Horváth András kikérte második idejét. Bár egyenlítettek a görögök, a végjátéknak ismét a mieink mehettek neki előnnyel. Egy görög ász után már 20:20 volt az állás, és bár a következő két pontot a házigazda szerezte, fordítottak a görögök. Pampuch két szettlabdát is kiharcolt, a másodikat ő maga értékesítette is, így három játszma után már a magyarok vezettek. (26:24)

A lendület megmaradt a folytatásra, Pampuch Gréta továbbra is nagyszerű formában játszott, hol vezetéshez, hol egyenlítéshez segítette a mieinket. Jól védekeztek a görögök, megint magukhoz ragadták az előnyt, a szett felénél 13:8-ra vezettek. Horváth András időkérése után ellenfelünk nyolcpontosra növelte előnyét, ezért a magyar szövetségi edző újra magához hívta játékosait. Nem sikerült csökkenteni a lemaradást, sőt, 21:12-re vezettek a hellének, ezért gond nélkül kiharcolták a döntő játszmát. (16:25)

Megint a mieink kezdték jobban a szettet, 4:2-re vezettek. Sorozatban három ponttal fordítottak a görögök, így jöhetett a magyar időkérés. Nem javult a helyzet, ellenfelünk hárompontosra növelte előnyét, s 8:5-ös görög vezetésnél cseréltek térfelet a csapatok. A következő három pontot is az ellenfél szerezte, így cserékkel próbálta meg felrázni csapatát Horváth András. Már láthatóan fáradt a magyar csapat, ezt ki is használták a görögök, akik magabiztosan megnyerték a találkozót. A mieinknek azért is kijár az elismerés, mert a magyar az első együttes az Eb-n, amely egy mérkőzésen két szettet is nyert a görög csapat ellen. (7:15)

U17-es Európa-bajnokság, II-es csoport, 5. forduló:
Görögország – Magyarország 3:2 (17, –25, –24, 16, 7)
Békéscsaba, 700 néző. V: Lazarova-Peeva (bolgár), Vanaveski (észt).
GÖRÖGORSZÁG: Drempela 8, Nanu 28, Karagianni 2, Dagre 14, Tikmanidu 13, Katsali 9. Csere: Bitsaktsi, Terzaki (liberók), Priniotaki 3, Papathanasiu. Szövetségi edző: Konsztantinosz Gkountasz.
MAGYARORSZÁG: Pampuch 23, Teleki 4, Zsombók E. 16, Gajdács 2, Csereklye 6, Fekete R. 2. Csere: Pusztai (liberó), Klein 4, Piros 1, Németh L. 2, Zsombók A. 3, Szabó K. 1, Matuska. Szövetségi edző: Horváth András.
Horváth András:
– A frissesség hiányzott a csapatból. Szombaton is nagyot küzdöttünk a románok ellen, ma is hosszú csatára kényszerültünk, ettől függetlenül megsüvegelendő a játékosok teljesítménye, hiszen az eddig veretlen görögök ellen nyertünk két szettet. A hétfői edzés és pihenés fontos lesz, hiszen mentálisan is fel kell frissülnünk.

Németország kisebb előnyt dolgozott ki Románia ellen a mérkőzés elején, azonban az első szett közepén már egyenlő volt az állás. A végjátékban aztán még izgalmasabbá vált a találkozó, röpködtek a szettlabdák – a németeknek ötször, a románoknak kétszer adódott lehetőségük lezárni a játszmát, ez végül utóbbinak sikerült. Lendületben maradt keleti szomszédunk, hiszen 9:2-vel kezdte a második felvonást, azonban Leana Grozer remek nyitássorozatával hamar fordítottak a németek. A szett második felében elléptek ellenfelüktől a németek, így magabiztosan egyenlítettek. A következő két felvonásban a németek játszottak fölényben, így nem okozott nekik problémát megnyerni a találkozót.

Az eddig győzelem nélkül álló Belgium kezdett jobban a játéknap második mérkőzésén, ehhez persze nagy szükség volt Franciaország gyenge támadójátékára. Összeszedték magukat a gallok, a szett közepén egyenlő volt az állás, azonban a végjáték ismét a belgáké volt, így ők nyerték az első felvonást. A második és a harmadik játszmát szinte teljes egészében a belga csapat uralta, így nem volt kérdés, megnyerte az összecsapást, amivel megszerezte első sikerét a tornán.

Törökország kisebb előnyhöz jutott az eddig veretlen Szlovénia ellen, és bár nyugati szomszédunk egyenlített az első játszma közepén, a törökök magasabb fokozatba kapcsoltak és megnyerték a szettet. 8:0-val indította a török csapat a második felvonást, és mivel a különbség később csak tovább nőtt, a szép szlovén támadások ellenére magabiztosan megduplázták előnyüket a törökök. Szorosan indult a harmadik játszma, viszont a tizedik pontot a török csapat érte el hamarabb, ráadásul ekkor már három ponttal ellenfele előtt járt. A szlovénok nem találták meg a magas török játékosok ellenszerét, így a végjáték előtt már hétpontos volt szomszédunk lemaradása. Nem is forgott veszélyben a győzelem – nem meglepetésre a törökök egy blokkal szerezték meg a sikert.