MEVZA-kupa (nők): legyőzte a listavezetőt a címvédő Swietelsky-Békéscsaba!

Klub - nki

Nagyszerű sikerrel folytatta szereplését a Közép-európai Ligában a Swietelsky-Békéscsaba, amely egy kellemetlen első játszma után remek fordítást bemutatva 3:1-re nyert hazai pályán a szlovén bajnokságban második, a MEVZA-kupában listavezető, előző szezonban döntős OK Nova KBM Branik Maribor ellen.

Swietelsky-Békéscsaba – OK Nova KBM Branik Maribor 3:1 (-20, 9, 16, 21)

MEVZA-kupa, 3. forduló, Békéscsaba. Vezette: Schimpl, Juracek.

Békéscsaba: Glemboczki 17, Strumilo 3, Stepanenko 30, Bodnár 1, Pintér 6, Aydinogulluari 6. Csere: Kertész (libero), Stanchulova 7, Kump 3, Kotormán, Gergácz. Vezetőedző: Tóth Gábor.

Maribor: Mlakar 24, K. Milosic 5, Lekse 6, Ramic 7, N. Milosic 6, Tisma 5. Csere: Cikac (libero), Stampar, Potokar 1, Farkas 1. Vezetőedző: Tilen Kozamernik.

Szerda este bemutatkozott hazai pályán a MEVZA-kupában is a címvédő Békéscsaba. Az előző kiírás döntőjét március 17-én éppen a Mariborral szemben nyerte meg a viharsarki alakulat, a szlovénok éppen ezért azzal a szándékkal érkeztek, hogy revansot vegyenek. A Maribor egyedüli csapatként még veretlen volt két kör után, a csabaiak célja nem lehetett más, mint megszakítani a jó sorozatot.

Rögtön egy izzasztóan hosszú labdamenettel kezdődött a rangadó, amit Dominika Strumilo block-outjával a BRSE húzott be. Erre négy egységgel válaszoltak a vendégek, Tóth Gábornak hamar időt kellett kérnie. Margarita Stepanenko egy remek ütéssel és pár jó nyitással lökte ki a szekeret a gödörből, azonban nem sikerült lendületbe kerülni, néggyel is meglépett a Maribor és 3-4 pont körül állandósította a fórját. Tóth Gábor második timeoutja sem hatott, úgyhogy cserékkel próbált életet lehelni a társaságba, ami hozott is némi változást: az ötös pontszerző sorozatukra a BRSE is összerakott egy hármast, de a vendégek ismét lendületbe jöttek. Iza Mlakarra nem  volt ellenszer, valamint a blokkjuk is jobban muzsikált, mint a hazaiaknak, és hiába nyitott hosszú hajrát a Békéscsaba, ez kevésnek bizonyult, a négy szettlabdájukból az elsőt megoldották.

A második játszmát ellentmondást nem tűrően kezdte a címvédő, méghozzá Iveta Stanchulova pazar nyitássorozatára építve, 4:0-nál érkezett a szlovén időkérés. Pintér Andrea és Glemboczki Zóra is csatlakozott az ászok gyártásához, sőt Pintér bevetette a demoralizáló blokkokat is. A szlovén kezek elkezdtek megremegni, és bár a szlovák bírók néhány véleményes ítélettel közelebb hozták őket, Cansu Aydinogullari egy elképesztően okos és pontos megoldással lehűtötte a kedélyeket. 17:7-nél már 10 pontra rúgott a hazai előny, a közönség tombolt, a Békéscsaba pedig sziporkázott. Sőt, a játszma igazi gálába csapott át, a Maribor is elengedte, így könnyed, 25:9-es eredménnyel egyenlített a BRSE.

A folytatásban sem vették le a lábukat a gázról a hazaiak, Kertész Petra hatalmas mentésekkel jelentkezett, Aydinogullari pedig folytatta a pimaszkodást – jó értelemben persze. Akkor sem veszett el az önbizalom, amikor visszajöttek egy pontra, Stepanenko szétbombázta őket, de így is tartották a lépést, minden eddiginél küzdelmesebb játékot hozott a harmadik felvonás. 9:10-nél átvették a vezetést, Tóth Gábor időt kért, a csapat pedig 5:2-vel reagált, miközben szenzációs labdameneteknek tapsolhatott a publikum. A végjátékhoz érve nyílt az olló, Kump Alíz támadásban és nyitásban is hozzátette a magáét, és hiába cserélgetett Tilen Kozamernik, a végére olyan lendületbe került a Békéscsaba, hogy nem tudott ezzel mit kezdeni a tavalyi ezüstérmes, 25:16.

A hazaiaknak sikerült lendületben maradniuk az utolsó játszma elején is, Stepanenko kirobbanó formát mutatott és Glemboczki sem akart lemaradni mögötte. Ahogy a Branik sem kívánta feladni a meccset és igyekezett 2-3 pont környékén tartani a hátrányát, sőt 11:11-nél egyenlített, 12:13-nál pedig átvette a vezetést a szlovén gárda. Csabai időkérés, majd sorozatban két pont volt a válasz, ám így is vérszemet kaptak a vendégek és kétpontos fórra tettek szert. Ezt 18:18-nál eltüntette a Swietelsky-Békéscsaba, idegtépő hajrára volt kilátás, a 20-at pedig a magyar csapat érte el elsőként. 22:20-nál már kettő volt a Csabának, aztán Glemboczki vízfakasztójával már három, sőt az újabb jó ütésével 4 meccslabdára tettek szert! Az elsőt még hárították ugyan, de ismét jött Glemboczki, és lezárta a meccset!

Ezzel a Swietelsky-Békéscsaba megszerezte a három pontot és elvette a Maribor veretlenségét!

Tóth Gábor: „A női röplabda sajátossága, hogy a biztosnak vélt előny sem biztos, akár pontokat tekintve, akár mentálisan. Bármelyik csapat hajlamos kicsit kiengedni, elkésni, és ez elég ahhoz, hogy az ellenfél pontot csináljon. Ez történt velünk is a negyedik szettben, nem az volt a gond, hogy támadásban ejtettünk 1-2 hibát, inkább blokkban csúsztunk szét. Mindezek ellenére egy nagyon sportos, szórakoztató és jó meccset játszottunk, ennek nagyon örülök. Ami fontos, hogy megint sikerült jól változtatni, Iveta hatékonyan szállt be, ezen kívül dinamikusak és erősek voltunk. Bírtunk volna még játszani, de szerencsére nem kellett.”

A cikk forrása: BRSE Facebook