Szeretnénk, ha a jövőben röplabdázók is képviselnék hazánkat az olimpián!

A Röplabda Specifikus Módszertani Központ csütörtökön megtartotta az idei első szakmai napját, méghozzá impozáns környezetben. A konferenciának – melyen közel 70 klub több mint 150 képviselője vett részt – a sukorói Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia adott otthont. A szakmai tanácskozást és az előadások sorát Dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár nyitotta meg, aki jelentős célokat fogalmazott meg a sportág képviselői számára. Őt követte Vatai Gabriella, a Magyar Röplabda Szövetség elnöke és Baran Ádám, a Módszertani Központ stratégiai igazgatója.

 

„A honi sportirányítás számára a röplabdasport is kiemelten fontos. A 2024-es esztendőben minden az olimpiáról és a paralimpiáról szólt, melyet követően a sportági szakszövetségek vezetőivel értékeltük az elmúlt időszakot és felvázoltuk, hogy a jövőben milyen elképzeléseket, terveket és célokat fogalmazunk meg a különböző sportágakban. Nem titok, hogy nagyon szeretnénk, ha 2028-ban strandröplabdában, 2032-ben pedig már teremröplabdában is szurkolhatnánk magyaroknak az ötkarikás játékokon. Tudjuk, hogy ennek érdekében nekünk is vannak feladataink, ezért több újdonságot is megvalósítottunk a sportirányítás területén. Létrehoztuk az új Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézetet, melynek égisze alatt fog működni a Röplabda Specifikus Módszertani Központ, és amelynek az egyik feladata, hogy kijelölje a Los Angeles-i olimpiára készülő 370 fős keretet, melynek programjába már röplabdázók is bekerültek. Mindemellett feladata lesz az is, hogy minden olyan sporttudományi és sportegészségügyi hátteret biztosítson a sportolóknak és a sportszakembereknek, amellyel érdemben is fel tudjuk venni a versenyt a kihívóinkkal szemben. A kormánynak továbbra is kiemelt stratégiai ágazata a sport, ezért semmiben nem fog hiányt szenvedni a sportág a 2025-ös évben sem” – mondta köszöntőjében Dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár.

„A célt és a feladatot államtitkár úr egyértelműen megfogalmazta, nekünk pedig felelősségünk, hogy a magyar röplabdázást újra elindítsuk a fejlődés útján! Vannak körünkben olyan legendák, ikonok és példaképek, akik szerepeltek már olimpián, célunk, hogy sportágunk újra képviseltethesse magát és hazánkat az ötkarikás játékokon. Strandröplabdázóink a rendkívül előremutató vb-5. helyezésükkel jól zárták az évet, utánpótlás teremröplabdázóink pedig nagyszerűen nyitották, hiszen a Kőnig Gábor vezette U16-os leányválogatott meglepetésgyőzelemmel, egyenes ágon kvalifikált a nyári korosztályos Európa-bajnokságra. Régóta dolgozunk azon, hogy fejlesszük a sportágat és nagyon vártuk már, hogy jöjjön egy siker, ez a siker azonban nem szabad, hogy elhomályosítsa a gondolkodásunkat. Fontos, hogy javítsunk a minőségen – ehhez elengedhetetlen az edzőképzés –, foglalkozzunk a mennyiséggel és megmutassuk sportolóinknak a kettőskarrier-modell lehetőségét. Szüksége van a magyar sportnak és a magyar röplabdázásnak a jó szakemberekre, hiszen együtt, közösen tudjuk megvalósítani azt a célt, melyet Dr. Schmidt Ádám felállított” – fogalmazott határozottan Vatai Gabriella, a Magyar Röplabda Szövetség elnöke.

„A szakmai nap kiváló példa arra, hogy a szakembereinknek van igénye arra, hogy fejlődjenek és naprakész tudás birtokába kerüljenek. Azt valljuk, hogy a hazai röplabdasport fejlődésének és előmenetelének záloga a szakma fejlesztése – ennek egyik motorja az RSMK” – kezdte Baran Ádám, a program főszervezője.

„A sukorói konferenciára néhány nap alatt megtelt a keretlétszám, közel 70 klub több mint 150 képviselője regisztrált és vett részt a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémián megrendezett eseményen. A sportszakemberek impozáns környezetben nívós és gyakorlatias előadásokat hallhattak, az itt elhangzottakat pedig a mindennapok során tudják használni és kamatoztatni. Nem titkolt szándékunk, hogy folytassuk ezen rendezvények sorát, a következőre áprilisig kell várni” – zárta gondolatait az RSMK stratégiai igazgatója.

„„A Magyar Röplabda Szövetség 2034-ig megfogalmazott stratégiai programjának egyik kiemelt területe az utánpótlásképzés minőségi és mennyiségi fejlesztése a sporttudomány szempontrendszerén keresztül. Ezen célokat egy abszolút egységes koncepció és közös értékrend mentén szeretnénk elérni. A napokban létre kívánunk hozni egy Sportági Döntéshozó Testületet – szeretnénk egy olyan szakmai platformot kialakítani, amellyel meg tudjuk teremteni annak a lehetőségét, hogy minél magasabb szintű sportszakmai kommunikáció alakuljon ki a szövetség, a tagszervezetek és a ligák között. Az MRSZ egyik kiemelt projektje az edzőképzés, ahol teljes megújulást tervezünk létrehozni. Miként azt államtitkár úr is említette, az elmúlt évek eredményei okán a strandröplabda is bekerült az LA10-programba, amely egyértelműsítette számunkra a szakág prioritását. Az utánpótlás-válogatottak felnőtt bajnokságban való versenyeztetése plusz edzésnapokat és játéklehetőséget biztosított a fiatalok számára, amely az összeszokást és a fejlődést szolgálta. Végezetül pedig bevezettünk egy egységes mérési protokollt, hiszen a 21. században nemzetközi szintű sikert nem lehet elérni objektív adatok és sporttudományos felmérések nélkül” – vélekedett Dr. Zalai Dávid.

A szövetség főtitkárát a sorban Bali Marianna, gyógytornász és sportfizioterapeuta követte, aki Barcelonában szerezte a mesterdiplomáját és az FC Barcelona csapatainál bővítette a szakmai tudását, míg Shenker-Horváth Kinga a sporttáplálkozási specifikumokról prezentált a résztvevőknek. Az ebédszünet után Kőnig Gábor – akit a napokban „A hónap utánpótlásedzője” díjra jelöltek – mesélt az U16-os leányválogatott sikereinek titkáról. Toma Sándor a sportteljesítmény-elemzők szerepéről, Papp Károly pedig az edzésperiodizációról adott elő.

Az Röplabda Specifikus Módszertani Központ a tervek szerint áprilisban újabb szakmai napot szervez a sportág képviselői számára.