Komoly előrelépést jelenthet a statisztikus-képzés elindítása

Archív, Szövetség 2022 előttről

Mint már hírt adtunk róla, a Magyar Röplabda Szövetség alapfokú statisztikusi (Click and Scout) tanfolyamokat hirdet. Az ismeretek elsajátítása azért is hasznos lehet, mert a 2017/2018-as évad versenykiírása alapján már statisztikai adatszolgáltatási kötelezettsége lesz a klubcsapatoknak. A tanfolyam célja – többek között – a statisztikusok számának növelése, a jelenlegi statisztikusok ismereteinek bővítése és az edzők megismertetése a statisztikákkal. A röplabdás statisztika történelméről és hátteréről Zarka Péter szakedzőt faggattuk, aki hazánkban az elsők között ismerkedett meg ezzel a „műfajjal”, így az egyik legtapasztaltabb szakember ezen a területen.  

„Körülbelül tizenöt éve, Olaszországban ismerkedtem meg közelebbről az első statisztikai programmal, és ott vettem meg annak az első verzióját – emlékezett vissza az 1. MCM-Diamant Kaposvári Egyetem NB I-es női csapatának vezetőedzője, aki évek óta készíti a különböző korosztályos és felnőtt válogatott mérkőzéseinek hivatalos statisztikáját. – Magyarországon körülbelül nyolc éve kezdték használni ezeket a programokat; fontos lépés volt, hogy a nemzetközi kupamérkőzéseken kötelezővé tették az élő eredményközlést. Hamar kiderült, hogy rendkívül hasznos az a sok-sok információ, amihez egy-egy mérkőzés kapcsán hozzájutunk.  Az elmúlt években a magyar csapatok közül egyre többen használták a statisztikai programokat, és valóban az lenne a cél, hogy mindenhol legyen olyan szakember, aki el tudja készíteni ezeket az elemzéseket.”

Ehhez kínál remek lehetőséget a Magyar Röplabda Szövetség alapfokú statisztikusi tanfolyama, amelynek első turnusa szeptemberben kezdi el a munkát Nagy Kornél és Zarka Péter irányításával. A két szakember már elkészítette a tanfolyam tematikáját, és az előadásokat is közösen tartják meg.

„Én személy szerint is nagyon örülök ennek a lehetőségnek, ugyanis rövid időn belül minden klub szakemberei találkoznak majd ezekkel a programokkal – folytatta Zarka Péter. – Egy komoly lépést teszünk előre, és talán a szemléletet is formálja majd a statisztikai programok elterjedése, rendszeres, magas szintű használata. Hamarosan elkezdjük a képzést, és azok, akik részt vesznek a tanfolyamon, elsajátítják az alapvető ismereteket, és el tudják készíteni a mérkőzések statisztikáját, illetve olvasni és értelmezni is tudják majd az adatokat. Ezeket a programokat elsősorban a játékosok és a csapat teljesítményének értékelésére, a mérkőzések széles körű elemzésre használjuk, és ugyancsak fontos szempont a média minél részletesebb tájékoztatása is.”

Ezekből a statisztikákból ugyanis nem csak az derül ki, hogy ki hány pontot szerzett, hanem sok minden más is. A tervek szerint 2018-ban már nem lesz álom az élvonalbeli mérkőzések élő eredményközlése sem, és minden egyes meccs statisztikáját fel lehet és fel is kell majd tölteni a szövetség oldalára.