Eb-selejtező: nagyot küzdöttek a lányok a szerbekkel, negyedikek a fiúk

Szombaton zárultak serdülő válogatottjaink számára az Európa-bajnoki selejtezők. Az U16-os lányok nagy csatában kaptak ki a házigazda szerbektől 3:1-re, míg az U17-es fiúk hollandok elleni veresége azt jelentette, hogy a mieink a negyedik helyen végeztek a csoportban.

Leány U16-os Eb-selejtező, Ub (Szerbia):

Szerbia – Magyarország 3:1 (21, –16, 16, 20)

Magyarország: Sinka 16, Kindrusz 8, Ligárt 10, Radnai 12, Rieder 7, Märcz 4. Csere: Stankovics (liberó), Bánki 1, Regős 3, Turcsányi. Szövetségi edző: Kőnig Gábor.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 5:8, 16:13, 21:18. II. játszma: 8:5, 15:16, 15:21. III. játszma: 8:3, 16:11, 21:14. IV. játszma: 4:8, 14:16, 21:19.

Az utolsó mérkőzés előtt volt még esélye csapatunknak az Európa-bajnokságra való kijutásra, de ehhez 3:0-ra kellett volna legyőzni a házigazda és nagyon jó erőt képviselő Szerbiát. Éppen ezért inkább a tisztes helytállásban reménykedhettünk inkább, bár nem is olyan régen átélhettünk már hasonló csodát: két évvel ezelőtt ugyanebben a korosztályban éppen Szerbiában tudtak győzni a mieink.

A mienk igyekeztek megragadni a lehetőséget és jól kezdtek, 9:5-re is vezettek, amikor a hazaiak belelendültek, s a játszma közepén már ők vezettek öt ponttal. Szerencsére a csapat nem esett össze, sikerült még visszazárkózni két pontra, de a végjáték már megint a hazaiaké volt, akik 25:21-re nyerték ezt a felvonást.

Ezzel sajnos az Eb-álmok szertefoszlottak, de a második hely még így is elérhető volt, s a lányok nem is adták fel. Ezúttal is jól kezdték a szettet, 8:5-nél már három volt a különbség, de a szett közepén hattal is vezettünk. Ezt követően azonban megint jöttek a szerbek, és 15:15-nél egyenlítettek. A vezetést azonban nem tudták átvenni és ezt követően sorozatban kilenc pontot szereztek a mieink Radnai Lili nyitásaiból. Az első játszmalabdát tudták csak hárítani a hazaiak, a másodikat nem (16:25).

Ezzel viszont megrángatták az alvó oroszlán bajuszát, amely feléredve 4:0-val kezdte a harmadik felvonást. Ez pedig meghatározta a játszma további sorsát. A mieink ezt követően csak futottak az eredmény után, de három pontnál nem jutottak közelebb, sőt a vége felé már hét is volt a különbség, 22:16 után pedig már csak a szerbek voltak eredményesek (25:16).

Ez sem szegte kedvét a mieinknek, akik sokkal jobban kezdték a negyedik játszmát, és 11:6-ra is vezettek. 17:17-nél egyenlítettek a szerbek, majd 19:17-es magyar vezetésnél sorozatban négy pontot szereztek. Ez már sajnos sok volt a mieinknek, s ezt követően már csak egy pontot szereztek (25:20). 3:1-es vereség lett a vége, de így is szépen küzdöttek a lányok – akik közül ezúttal Sinka Dalma volt a legeredményesebb 16 ponttal –, s most sajnálhatjuk csak igazán az első, görögök elleni mérkőzést.

Kőnig Gábor: – A mérkőzés előtt azt mondtam a lányoknak, ha kiteszik a lelküket a pályán, akkor nagyon büszke leszek. Ez be is következett, sokan gratuláltak a mérkőzés után, ami jó visszajelzés számunkra. De nagyon hosszú út áll előttünk hogy elérjük a céljainkat.

A csoport végeredménye: 1. Szerbia 9 pont (9:1 szettarány), 2. Görögország 6 (6.4), 3. Magyarország 3 (5:6), 4. Ciprus 0 (0:9)

Fiú U17-es Eb-selejtező, Anapa (Oroszország):

Magyarország – Hollandia 0:3 (–14, –18, –17)

Magyarország: Tamási, Kecskeméti 2, Quintz 3, Kasnyik 1, Fenyvesi 11, Nagy D. 4. Csere: Sümegi, Szentesi (liberók), Lakatos 2, Tóth K. 3, Baracsi, Kiss B. Szövetségi edző: Szűcs Ákos.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 4:8, 11:16, 12:21. II. játszma: 4:8, 13:16, 15:21. III. játszma: 2:8, 7:16, 12:21.

Az már a második nap után eldőlt, hogy a mieink nem juthatnak ki az Európa-bajnokságra, így az ugyancsak pont nélkül álló hollandok elleni utolsó mérkőzésen a harmadik hely megszerzése lehetett a célja a mieinknek. Az első két meccs alapján csapatunknak erre jó esélye volt, hiszen az oroszok ellen is jó teljesítményt nyújtott csapatunk, a szlovákok ellen pedig szettet is nyertek, ami mai ellenfelünknek nem sikerült. Sajnos ehhez képest éppen ezen a mérkőzésen nyújtotta eddigi leggyengébb teljesítményét a csapat. Elsősorban nyitásfogadásban gyengélkedtek a mieink, amiről sokatmondó adat, hogy a mérkőzés során 18 ászt kaptak. A fogadás elbizonytalanodása pedig természetesen kihatott a támadások minőségére is, így nem csoda, hogy a három játszma során mindössze 49 pontot szereztek a mieink a hollandok 75-jével szemben. Ez pedig azt is jelentette, hogy a mieink végül a csoport negyedik helyen zárták selejtezőcsoportjukban.

Szűcs Ákos: – Szerintem a mérkőzésünkről sok mindent elárul, hogy három szett alatt 18 ászt kaptunk, gratulálok a holland csapatnak a harmadik helyezéshez.

A csoport végeredménye: 1. Oroszország 9 pont (9:0 szettarány), 2. Szlovákia 6 (6.4), 3. Hollandia 3 (3:6), 4. Magyarország 0 (1:9)