EB 2021 – Karch Kiraly is üzent: „Legyetek bátrak és bízzatok magatokban!”

Archív, Teremröplabda 2022 előttről

A röplabda Michael Jordanjének is szokták nevezni a magyar származású Karch Királyt, aki játékosként az Egyesült Államok terem-, majd strandröplabdázójaként is nyert olimpiát, idén pedig a női teremválogatott szövetségi kapitányaként ugyancsak aranyérmet szerzett az ötkarikás játékokon. Az USA-Brazília olimpiai döntő után sikerült személyes interjút készítenünk a legendával, aki az Európa-bajnokság előtt álló magyar együttesnek is üzent Tokióból!

Mint az közismert, magyar származású édesapja, Király László szerettette meg Önnel a röplabdát. A magyar nyelv tanítása is terítéken volt annak idején?

Édesapám utánpótlás válogatott volt Magyarországon, s a játék szeretete megmaradt benne azok után is, hogy az Egyesült Államokba menekült. Igen, ő szerettette meg velem a röplabdát, és a strandröplabdát is. Én már kisgyerekként mindkettőt játszottam és vallom, hogy egyrészt annak is köszönhetem a későbbi sikereket, hogy már nagyon fiatalon elkezdtem űzni ezeket a sportágakat. Ami a magyar tudásomat illeti: édesapám mindig azt mondta, hogy csodálatos nyelv a magyar, de azt is hozzátette, hogy Amerikában olyan sok hasznát nem vesszük. Pár szót tudok azért, de azokat most nem mondanám, mert van köztük csúnya is… (nevet – a szerk.)

A győztes olimpiai döntő után egyébként abszolút megbocsátható bűn lenne egy-két feszültséglevezető magyaros mondat… Na, de viccet félretéve, engedje meg, hogy gratuláljak Magyarország nevében is! Fantasztikus győzelmet arattak a brazilok elleni fináléban, de az egész olimpián nagyon kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtottak, s végül történelmet írtak, hisz a női válogatottjuk az első ötkarikás aranyérmét szerezte meg. Fel tudja fogni, mekkora sikert értek el?

Valóban kijelenthető az, hogy történelmet írtunk. Idővel természetesen majd tudatosul mindenkiben, hogy mekkora siker ez, egyelőre elképesztően boldogok vagyunk, ennél többet most nem is tudok mondani. Az amerikai lányok 1964-től próbáltak a dobogó legfelső fokára felállni, ez most 2021-ben sikerült. Játékosként három aranyérmet is szereztem, kettőt teremben, egyet a homokban, a strandon, most először pedig edzőként is olimpiai bajnoknak mondhatom magam, nagyszerű érzés, de ez elsősorban a hölgyek érdeme, nem az enyém!

Már 2012-ben és 2016-ban is nagyon közül voltak az aranyéremhez, ám Londonban a finálét, Rióban az elődöntőt bukták el. Mi változott Tokióra?

Akkor voltunk a legjobbak, amikor igazán szükség volt rá, elsősorban ez volt a legfontosabb változás. Az elődöntőben Szerbia ellen és a döntőben Brazília ellen is a csúcsra járattuk a gépezetet. Minden játékosom egytől-egyig nagyszerűen teljesített.

Egy kicsit beszéljünk a magyar röplabdázásról. A női válogatottunk zsinórban negyedszer Európa-bajnokságon vesz részt, ami a ’90-es és a 2000-es évekhez képest mindenképp előrelépés. Ön hogy látja a magyar röplabda helyzetét?

Az elmúlt tíz év során válogatott és klubszinten is sokat fejlődött a magyar röplabda, ennek folytatódnia kell a továbbiakban. Tudom, hogy több magyar játékos is Amerikába igazolt, hogy fejlődni tudjon, ami azt gondolom, szintén jó döntés. Az itteni mentalitás, pozitív szemlélet sokat segíthet.

Mit üzen az Európa-bajnokságra készülő magyar női válogatott játékosainak?

Azt, hogy bízzanak a képességeikben, higgyenek magukban, a döntéseik higgadtak és bátrak legyenek, s akkor sikerül elérni a céljaikat!

Végezetül, hadd kérdezzem meg, büszke a magyar származására?

Természetesen! Nézze, az édesapám Magyarországon született, ott nőtt fel, és onnan menekült el 1956-ban a forradalom idején. Rengeteg történetet mesélt nekem a magyarokról, akik különleges helyet töltenek be a szívemben!

Munkatársunktól

 

A magyar női válogatott Európa-bajnoki programja (Zadar)
Augusztus 20., 20:15: Magyarország–Szlovákia; Tv: M4 Sport
Augusztus 21., 20:00: Magyarország–Svájc; Tv: M4 Sport
Augusztus 22., 20:00: Magyarország–Olaszország; Tv: M4 Sport
Augusztus 24., 17:00: Magyarország–Horvátország; Tv: M4 Sport
Augusztus 25., 18:00: Magyarország–Fehéroroszország; Tv: M4 Sport

A magyar női válogatott Eb-kerete
Centerek:
 Gyimes Zsófia (UTE), Papp Orsolya (Vasas Óbuda), Pekárik Eszter (Békéscsaba)
Feladók: Bagyinka Fanni (UTE), Király-Tálas Zsuzsanna (Vasas Óbuda)
Feladóátlók: Németh Anett (SC Potsdam, német), Vezsenyi Adrienn (Vasas Óbuda)
Liberók: Juhár Dalma (Vasas Óbuda), Tóth Fruzsina (Fatum Nyíregyháza)
Ütők: Kiss Gréta (Szent Benedek RA), Pallag Ágnes (VfB Suhl, német), Szakmáry Gréta (Aydin Büyüksehir Belediyespor, török), Szűcs Kinga (klub nélküli), Török Kata (Vasas Óbuda)