Baran Ádám: „Amit az élet egyszer elvett, azt vissza fogja adni!”

Archív

Mint ismert a Swietelsky-Békéscsabai Röplabda SE a sorozatos koronavírus-fertőzés miatt nem tudott kiállni a Fatum Nyíregyháza elleni Extraliga-döntő mérkőzéseire, így a szabályzatnak megfelelően a Magyar Röplabda Szövetség Versenybizottsága a nyíregyháziaknak ítélte a bajnoki címet. A BRSE klubelnöke, az MRSZ elnökségi tagja Baran Ádám szerint duplán pechesek: hiszen az Európai Röplabda Szövetség – a válogatottak sűrű programja miatt – úgy alakította át a versenynaptárt, hogy április 18-ig minden bajnokságot be kell fejezni. A sportvezető azt is elmondta, hisz abban, hogy amit az élet egyszer elvett, azt vissza fogja adni… 

A koronavírus járvány a lehető legrosszabbkor, épp a bajnoki döntő idején ütötte fel a fejét a Swietelsky-Békéscsabai Röplabda SE-nél. Nem lehet egyszerű ilyenkor higgadtnak maradni… 

Nehéz bármit is mondani erre, hiszen egy szezonra tisztességesen felkészülni és megharcolni a végső sikerért irreális energiabefejtetéseket jelent. Csapatunk nagyszerűen menetelt, egy vereséggel abszolválta az alapszakaszt, illetve bejutott a Magyar Kupa döntőjébe is, és ezt követően joggal vártuk azt, hogy a fináléban is tiszta küzdelemben tudunk majd megmérkőzni ellenfelünkkel a Fatum Nyíregyházával. Amit ezt követően az élet és a koronavírus felülírt, amire az ember tényleg csak keresi a szavakat… 

A döntő előtti napokban lehetett először olvasni, hogy a járvány elérte a csapatot. Mi történt pontosan ezután? 

A bajnoki elődöntőt követően tudtuk, hogy van a keretben olyan játékos, aki pozitív tesztet produkált, de megtettük a szükséges lépéseket. Meg egyébként is a szezon során végig azon kevés csapatok egyike voltunk, akik szinte alig voltak érintettek koronavírus járványban. De most már tudjuk azt – már ha lehet ilyet mondani – talán jobb lett volna, hogyha túlvagyunk rajta a szezon első felében, mivel a döntőre való felkészülésünk alapvető akadályokba ütközött. Ugyanis a Kaposváron sikerrel vett negyedik mérkőzés, bajnoki elődöntő mérkőzést követően többen jelezték a csapatból, hogy rosszul vannak. A Magyar Röplabda Szövetség covid-protokolljának megfelelően jártunk el folyamatosan, és egyre-másra jöttek a pozitív teszteredmények, így előbb a húsvéthétfőn esedékes első mérkőzést kellett úgymond elhalasztani, illetve nem elhalasztani, hanem gyakorlatilag nem tudtunk kiállni. Majd azt követően a további fertőzések, illetve az érintettség nyomán fel kellett függeszteni a felnőtt csapatunknál az edzéseket. Mindezt jelezvén a Magyar Röplabda Szövetség Versenybizottságának, reális volt az a válasz, mely szerint nem tudtunk kiállni ezekre a mérkőzésekre, emiatt a Fatum-Nyíregyháza kapta meg 3:0, 75:0 arányban ezeket a mérkőzéseket.

Vannak szurkolók, szimpatizánsok többen is – még a sportág berkein kívül is – akik nem értik, hogy miért nem lehetett elhalasztani a mérkőzéseket, hogy miért nem a pályán dőlt el a párharc. Klubelnökként és az MRSZ elnökségi tagjaként hogy ítéli meg ezt a helyzetet?

Ez egy nagyon faramuci helyzet, hiszen női Európa-bajnokság lesz 2021 augusztusában, a selejtezőket már tavaly augusztusban meg kellett volna, hogy rendezzék. Az Európai Röplabda Szövetség a koronavírus járvány miatt ezeket eltörölte, majd azt követően az a döntés született, hogy december 20. és január 10. között fogják a selejtezőtornákat megvívni. Így is alakították át az európai bajnokságokat, emiatt kötelező szünet volt minden ország bajnokságában. De a vírushelyzet ezt sem tette lehetővé, úgyhogy utolsó mentsvárként úgy szervezte át az Európai Röplabda Szövetség a versenynaptárt, mely szerint április 18-ig minden európai bajnokságnak vége kell, hogy legyen. Ettől a dátumtól kezdve kötelezően a válogatottak rendelkezésére kell bocsátani a játékosokat. Tudjuk azt, hogy minden csapatban több válogatott játékos van, magyar és külföldi játékosok. Nyilván nagyon sok mindent lehetne erről mondani, de ennek a válogatott sorozatnak már tavaly augusztusban le kellett volna mennie. Akkor természetesen kölcsönös szándék esetén lehetett volna megoldást találni, hogy későbbi időpontokban rendezzük meg a mérkőzéseket, de tudta már mindenki gyakorlatilag januártól, hogy áprilisban vége kell, hogy legyen a bajnokságnak, tehát ismert volt a menetrend…

Abban minden bizonnyal egyetértünk, hogy a magyar röplabdázás sokat veszített azzal, hogy nem sikerült lejátszani a döntőt. Mit lehet, mit tud ilyenkor mondani a játékosoknak?  

A Békéscsabai Röplabda Sportegyesület az elmúlt évtized legsikeresebbje mind felnőtt, mind utánpótlás szinten, ötszörös bajnok, kétszeres kupagyőztes klub, tehát természetesen nagyon mélyen érintett bennünket az, hogy nem tudtuk növelni a sikereink számát. Készen álltunk erre az összecsapásra, és biztos vagyok benne, hogy a független nézőknek is óriási csalódás a döntő elmaradása. Ellenfelünk, a Nyíregyháza egy nagyon-nagyon jó csapat, akárcsak a miénk, így az elmúlt évek legnívósabb döntőjét tudták volna produkálni a felek. Ezért is óriási csapás ez, mert ez egy nagyon jó reklámja lett volna a magyar röplabdázásnak. De, nem tehetjük meg azt – személy szerint én sem vezetőként -, hogy csüggedjünk. Most persze óriási szomorúság van mindenkiben, játékosokban, stábtagokban, de tartani kell a lelket bennük! 

Mik most a legfontosabb célok, tervek a jövőre nézve?  

Több szerződéshosszabbítást bejelentettünk már, zömmel magyar felnőtt és korosztályos válogatott játékosokkal hosszabbítottunk szerződést. Zajlanak az egyeztetések a stáb vonatkozásában is, illetve a külföldi kiszemeltekkel is. Arról biztosíthatok mindenkit, hogy a következő szezonban is egy nagyon-nagyon jó Békéscsabát fognak látni a nézők, amelyik harcban lesz a bajnoki címért. Hiszen tudjuk azt, hogy amit az élet egyszer elvett, azt vissza fogja adni és hiszek abban, hogy meg fogunk tudni harcolni jövőre a kupában és a bajnokságban is az aranyéremért.