A múlt sikerei – NIM SE, 2. rész

Archív, Egyéb 2022 előttről

Sorozatunkban a magyar röplabdázás korábbi sikereit elevenítjük fel, Podani István kutatómunkájának és gyűjteményének köszönhetően.

A magyar női röplabda aranycsapata a NIM SE 1952-ben alakult, s 1964-ben jutott fel az élvonalba, majd a ’70-es években nemzetközi szinten is komoly szinten jegyzett együttessé vált. 1969 és 1981 között 11 bajnoki címet és 8 kupát nyert, emellett 1973-ban a magyar röplabdázás eddigi egyetlen BEK-győzelmét szerezte, de további öt alkalommal lett ezüst-, kétszer pedig bronzérmes a sorozatban. 1981-ben a klub megszűnt, a szakosztályt a Vasas SC vette át.

1973. • A SZÉKESFEHÉRVÁRI VOLÁN ELLEN GYŐZÖTT A NIM SE NŐI RÖPLABDACSAPATA.
A képen jobbra: Bánhegyiné-Szalayné-Wéber
1973–04–07. • A női röplabda NB I hétvégi fordulójában az előző hónapban BEK-et nyert, kiváló formát mutató NIM SE gárdája a papírformának megfelelően játszmaveszteség nélkül, magabiztosan nyert a székesfehérváriak csapata ellen.
Röplabda NB I. Nők.
NIM SE – SZÉKESFEHÉRVÁRI VOLÁN 3:0 (2, 5, 2)
Csepeli Sportcsarnok. Vezette: Léderer.
NIM: GERHARDTNÉ, BUZEKNÉ, Dr. Bánhegyiné, Szalayné, STEINERNÉ, Énekes. Csere: WÉBER. Edző: Héra Gábor.
SZÉKESFEHÉRVÁR: Józsefné, Pintér, Solymos, Gáspár, Turi, Mike. Csere: Bajcsay.
Edző: Sárvári László.

1973. • MAGABIZTOS NIM-GYŐZELEM A BEK-NEGYEDDÖNTŐN.
A képen látható játékosok balról-jobbra:
GERHARDTNÉ KISS JUDIT 201 x vál. (csapatkapitány)
ÉNEKES EMŐKE 115 x vál.
„LUCI” BÁNHEGYINÉ RADÓ LUCIA 364 x vál.
1973–01–14. A női röplabda BEK (Bajnokcsapatok Európa Kupája) negyeddöntőjének első mérkőzésén a NIM SE gárdája játszmaveszteség nélkül, biztosan győzte le prágai ellenfelét, így jelentős előnnyel utazhat a visszavágóra.
Szemben a NIM, háttal a TJ TATRAN STŘEŠOVICE PRAHA csapata.
Röplabda, nők. 1973. évi BEK Negyeddöntő, 1. mérkőzés.
NIM SE – TJ TATRAN STŘEŠOVICE PRAHA (csehszlovák) 3:0 (14, 6, 4)
Budapest, Nemzeti Sportcsarnok. Vezette: Hermann (német), Mosoni (német)
NIM: Gerhardtné, Buzekné, Énekes, Szalayné, Steinerné, Dr. Bánhegyiné. Edző: Kovács Endre.
TATRAN: Vlašaková, Mifková, Svobodová, Vapenková, Šašková, Moškalová. Csere: Kaliberková, Kaderavková. Edző: Antonín Kyndr.

1973. • HAZAÉRKEZETT A BEK-GYŐZTES NIM.
„Munyás” Müller Tibor gyűjteményéből
1973-03-21. • A NIM SE csapata, az 1973. évi női röplabda BEK (Bajnokcsapatok Európa-kupája) győztese, a hazaérkezés után a trófeával.A képen az első sorban balról-jobbra:
„MUNYÁS” MÜLLER TIBOR (technikai vezető)
GERHARDTNÉ KISS JUDIT 201 x vál.
DR. LAKLIA TIBOR (NIM SE elnökhelyettes)
STEINERNÉ PAPP KATALIN 33 x vál.
„LUCI” DR. BÁNHEGYINÉ RADÓ LUCIA 364 x vál.
Az Apeldoorn-ban (Hollandiában) 1973. március 18-19-20-án rendezett női röplabda BEK (Bajnokcsapatok Európa Kupája) négyes döntőjében a NIM SE csapata mindhárom mérkőzésén győzött, így az 1973. évi női röplabda BEK győztese lett.
Röplabda, nők. 1973. évi BEK.
Négyes döntő. Apeldoorn, Hollandia.
A magyar csapat eredményei:
NIM SE – Dinamo Moszkva 3:0 (4, 8, 14)
NIM SE – SC Dynamo Berlin 3:0 (14, 9, 4)
NIM SE – Start Lodz 3:1 (1, –15, 8, 6)
Az 1973. évi női röplabda BEK négyes döntő végeredménye:
1. NIM SE (magyar) // 3 // 3 // – // 9:1 // 6 p.
2. Dinamo Moszkva (szovjet) // 3 // 2 // 1 // 6:3 // 4 p.
3. Start Lodz (lengyel) // 3 // 1 // 2 // 4:7 // 2 p.
4. SC Dynamo Berlin (NDK) // 3 // – // 3 // 1:9 // 0 p.

Európa élén a legjobb női röplabda klubcsapat, a NIM SE.
1973.03.18-19-20. Európa élén a legjobb női röplabda klubcsapat, a NIM SE. A Bajnokcsapatok Európa Kupája döntőjében a NIM csapata mindhárom mérkőzésén győzött, így veretlenül az 1973. évi női röplabda BEK győztese lett.
A képen balról-jobbra:
„MAKI” BUZEKNÉ MAKLÁRY ILONA 169 x vál.

A NIM SE CSAPATA – ÓRIÁSI MEGLEPETÉST OKOZVA – AZ 1969/70-ES NŐI RÖPLABDA BEK (BAJNOKCSAPATOK EURÓPA KUPÁJA) ELŐDÖNTŐJÉNEK VISSZAVÁGÓJÁN 1000 NÉZŐ ELŐTT MAGABIZTOSAN GYŐZÖTT A CSZKA MOSZKVA ELLEN ÉS BEJUTOTT A DÖNTŐBE.
A NIM gárdája a női röplabda BEK elődöntőjének második mérkőzésén a kiváló szovjet bajnokcsapat ellen óriási meglepetést okozott, bravúros játékával szettveszteség nélküli győzelmet aratott, így 5:3-as összesítéssel bejutott a döntőbe, ahol a Dinamo Moszkva lesz az ellenfele.
Röplabda, nők. 1969/70. évi BEK.
Elődöntő, 2. mérkőzés.
NIM SE – CSZKA MOSZKVA (szovjet) 3:0 (14, 4, 5)
Csepeli Sportcsarnok, 1000 néző. Vezette: Miewovicz (lengyel)
NIM SE: GERHARDTNÉ, BUZEKNÉ, ÉNEKES, SEBŐK, STEINERNÉ, DR. BÁNHEGYINÉ. Csere: Dancsa, Karsai. Edző: Héra Gábor.
CSZKA MOSZKVA: ROGYIONOVA, PONJAJEVA, VINOGRADOVA, Utkina, Gurejeva, PROKOSINA. Csere: Gladkova, Rogozina. Edző: Miron Vinyer.A NIM győzelmének értékét az is jól mutatja, hogy az ellenfélnél, a CSZKA Moszkva csapatában olyan szovjet válogatott játékosok, világversenyek győztesei is játszottak, mint például Tatjana Rogyionova (2 x Európa-bajnok), Tatjana Ponjajeva (2 x olimpiai bajnok, 1 x világbajnok, 2 x Európa-bajnok), Valentyina Vinogradova (1 x olimpiai bajnok, 2 x Európa-bajnok), Ljudmila Prokosina (1 x olimpiai bajnok, 3 x Európa-bajnok).
Miron Iszaakovics Vinyer, a CSZKA Moszkva neves vezetőedzője, szovjet válogatott volt szövetségi kapitánya a mérkőzés befejezése után, könnyeivel küszködve, hosszasan tanulmányozta a mérkőzés jegyzőkönyvét, szinte el sem akarta hinni, hogy csapata még játszmát sem tudott nyerni a magyar bajnok NIM ellen…

1980. • A NIM SE NŐI RÖPLABDACSAPATA.
A NIM SE csapata, az 1980. évi magyar női röplabdabajnokság ezüstérmese.