Eb 2021: remek játékkal győztük le Szlovákiát az Eb-nyitányon!

A magyar válogatott koncentrált, jó játékkal 3:1-re legyőzte a szlovák válogatottat első Európa-bajnoki mérkőzésén.

 

Női Európa-bajnokság, 1. forduló, C csoport:
Magyarország–Szlovákia 3:1 (20, 23, –20, 18)
Zadar, 300 néző. V: Simonovska (montenegrói), Paskevics (orosz).
Magyarország: Pallag 16, Pekárik 11, Németh A. 19, Szakmáry 19, Gyimes 8, Király-Tálas 4. Csere: Tóth F. (liberó), Török, Bagyinka, Kiss G. Szövetségi kapitány: Jakub Gluszak.
Szlovákia: Palgutova 16, Abrhamova 7, Kriskova 5, Radosova 15, Pencova 9, Kosekova. Csere: Spankova (liberó), Fricova 3, Zernovic 10, Hrusecka. Szövetségi kapitány: Marco Fenoglio.
EDZŐI ÉRTÉKELÉS
Jakub Gluszak:
– Egy nagy torna első mérkőzése mindenkinek nehéz, de a lányok az első labdától maximális intenzitással harcoltak és betartották a taktikát, ami nagyon fontos volt. Jó volt látni, hogy egyetlen pillanatra sem adták fel, így fontos győzelmet arattunk. Ez a meccs azonban máris a történelem része, mert holnap egy újabb fontos összecsapás vár ránk. Igyekszünk arra is a lehető legjobban felkészülni taktikailag, mentálisan és fizikálisan is.

 

A magyaroknál a kezdőcsapatban kapott helyet a hosszú sérülése után első tétmérkőzését játszó Németh Anett, mellette Pallag Ágnes, Szakmáry Gréta, Király-Tálas Zsuzsanna, Pekárik Eszter és Gyimes Zsófia alkotta a nemzeti csapatot, amelynek liberója Tóth Fruzsina volt.

A túloldalon a volt, vagy jelenlegi magyarországi légiósok közül a nyíregyházi Nikola Radosova és a szabolcsi együttes mellett Békéscsabán is játszó Barbora Kosekova kapott helyet.

Két remek magyar blokkal indult a találkozó, a maroknyi, mintegy 25 fős piros-fehér-zöldbe öltözött szurkolótábor legnagyobb örömére. Szakmáry támadása majd ásza után, négypontos magyar előnynél a rivális időt kért (7:3). Király-Tálas másodikra áttett labdájával már öt volt a mieink előnye, a feladó jól szervezte csapata játékát, a szlovákok nem igazán találták az ötletes magyar támadójáték ellenszerét (14:8). Fenoglio pályára küldte a Vasas légiósát, Maria Zernovicot, együttese pedig előbb három pontra zárkózott (16:13). A Gluszak-csapat nem remegett meg, tartotta lecsökkent előnyét, Németh támadásával pedig elérte huszadik pontját (20:17). Mivel több fordulatot már nem hozott a szett, a mieink Németh alkarral áttett labdája után megszerezték a vezetést. (25:20)

A második játszma egy megnyert magyar challenge-dzsel kezdődött, de sok hibával folytatódott, és mivel a szlovákok sáncmunkája is feljavult, néhány ponttal megléptek (7:12). Ötpontos különbségről kezdtük meg a felzárkózást Gyimes két remek centertámadásával, Pallag blokkoutja után pedig már csak kettő volt közte (13:15). Egy szélesre szálló szlovák ütéssel a hajrá előtt egyenlítettek a mieink, egy újabbal pedig átvették a vezetést (21:20)! A szlovákok időkérését követően fordítottak, de 22:23 után egymás után két magyar ponttal, Németh támadásával mi jutottunk szettlabdához, amit Király-Tálas hálóról lecsorgó ászával ki is használtunk! (25:23)

A harmadik játékrész eleje szoros küzdelmet hozott, a szlovákok ugyan vezettek, de két pontnál nem volt nagyobb különbség a csapatok között, sőt, amikor Pekárik leszedte Radosovát, egyenlő volt az állás (9:9). A folytatásban is fej fej mellett haladtak a csapatok, de 14:14 beragadtunk egy állásba, Gluszak így előbb challenge-et, majd időt kért, végül pedig becserélte Bagyinka Fannit Király-Tálas helyére (14:18). A fordítás sajnos vele sem jött össze, így szépítettek a szlovákok. (20:25)

A negyedik játszmára visszajött Király-Tálas, de sorozatban három magyar hiba után Gluszaknak időt kellett kérnie (5:8). A tanácsok használtak, Pekárik egymás utáni blokkpontjait követően Fengoliónak volt mondanivalója (11:9). A szlovák kapitány cserélt, de Németh Anett „sapkája” után néggyel vezettünk (15:11). A szett második felében is kitartott a mieink lendülete, és bár a szlovákok még egyszer visszazárkóztak mínusz háromra, közelebb nem tudtak jönni: Németh Anett ütése zárta le a 128 perces összecsapást. (25:18)

 

A csoport másik mérkőzésén:
Olaszország–Fehéroroszország 3:0 (20, 18, 16)

A-csoport, Belgrád
Belgium–Azerbajdzsán 3:0 (13, 24, 13)
Oroszország–Franciaország 3:1 (19, –14, 20, 18)

B-csoport, Plovdiv
Németország–Csehország 3:1 (23, –20, 23, 21)
Lengyelország–Görögország 3:0 (16, 20, 19)

D-csoport, Kolozsvár
Hollandia–Finnország 3:0 (10, 10, 18)
Törökország–Ukrajna 3:0 (14, 19, 24)