Venezuela is fejet hajtott válogatottunk előtt

Nem engedett a tökéletesből a magyar női röplabda-válogatott Caracasban: 3:0-ra nyert a házigazda Venezuela ellen is a World Grand Prix harmadik csoportjában, így tökéletes mérleggel került a nyolccsapatos mezőny canberrai négyes döntőjébe.

Női röplabda World Grand Prix, 2. kör, 3. forduló
Venezuela – Magyarország 0:3 (–18, –19, –23)
Caracas, 3000 néző. V: Gompel (holland), Yuka (japán).
Venezuela: Melendez 8, Veloz, Glod 3, Serrano 2, Iriarte, Gonzalez 11. Cs: Ramirez, Bandres (liberók), Chirinos, Hidalgo 2, Medina Chacoa 2, Teran. Szövetségi kapitány: Ihosvanny Chambers.
Magyarország: Tálas 4, Dobi 10, Soós 8, Nagy E. 4, Szakmáry 17, Dékány 10. Cs: Szpin 1 (liberó), Villám, Bleicher, Pekárik. Szövetségi kapitány: Alberto Salomoni.
Az eredmény alakulása: I. játszma: 2:0, 2:4, 7:8, 12:14, 13:16, 14:19, 17:24. II. játszma: 5:8, 9:13, 12:16, 13:18, 17:19, 19:22. III. játszma: 4:1, 4:4, 8:7, 10:10, 15:16, 18:16, 20:23, 23:24.

Az alapszakasz végeredménye: 1. Magyarország 6 győzelem (18 pont), 2. Franciaország 6 (16), 3. Venezuela 4 (13), 4. Mexikó 3 (9), 5. Kamerun 2 (6), 6. Ausztrália 1 (4), 7. Trinidad és Tobago 1 (3), 8. Algéria 0 (0)

A canberrai négyes döntő szempontjából tét nélkül következett a Venezuela–Magyarország összecsapás Caracasban, hiszen az már korábban eldőlt, hogy mindkét együttes ott lehet a fináléban. Mégsem volt érdektelen az összecsapás, hiszen a magyarokat a csoportelsőség – a rivális franciák újra győztek, igaz csak 3:2-re Ausztrália ellen, azaz csak a győzelem jelentett első helyet – és a hibátlan mérleg iránti vágy fűtötte, míg a házigazda nem akart alulmaradni saját közönsége előtt.

A hazaiak pillanatok alatt 2:0-s vezetésre tettek szert, a szép megoldások mellett mindkét oldalon láttunk hibákat is a küzdelmes első szettben. A Liliom helyett csapatkapitánnyá előlépő Tálas Zsuzsanna vezette együttes azonban nem engedte ellépni venezuelaiakat, már az első technikai szünetben is vezetett (8:7). Innentől kezdve pedig gyakorlatilag folyamatosan növelte az előnyt, Szakmáry Gréta, Dékány Bernadett és Soós Nikolett lecsapásai is pontot értek. Nem is okozott problémát a szett megnyerése (25:18).

Ahogyan a másodiké sem: rendre három-négy pontos magyar előnyt mutatott az eredményjelző, s bár a táncoslányok rendületlenül biztatták övéiket, a közönség többnyire kénytelen volt csendben tűrni a zöldmezesek pontjait. Salomoni 13:11-es állásnál kis elbeszélgetésre hívta övéit, akik aztán gyorsan ismét 16:12-re léptek el. A két pontra zárkózó ellenfél lendületének megtörésére (19:17) ismét időt kért a magyarok olasz kapitánya, a lányai 25:19-cel be is húzták a szettet.

A harmadik felvonás nem kezdődött jól, maratoni labdameneteket is nyerve 4:1-re húzott el Venezuela, de aztán egy rossz nyitással megtörte saját lendületét. A folytatásban mégis többnyire a helyiek vezettek, de ebben a szakaszban nem talált fogást egymáson a két csapat, egy-egy pontnál többel semelyik sem lépett meg. A szett végén fülsiketítő biztatásban részesült a házigazda, de ez nem zavarta meg a mieinket, akik a hajrában szereztek három pontos vezetést. A harmadik meccslabdát Dékány Berni értékesítette, és 25:23-ra a szettet és a meccset is megnyerte a csapat.

A magyar válogatott megnyerte a World Grand Prix nyolc csapat alkotta harmadik vonalának csoportkörét, így első helyen került a canberrai négyes döntőbe. A mieinken kívül Franciaország, Venezuela és a házigazda Ausztrália (a rendező jogán) szerepel a fináléban.

Alberto Salomoni: – Az akarat győzelme volt ez a mai, koncentráltak voltunk, a legfontosabb pontoknál jól játszottunk. A harmadik szettben ugyan visszajött Venezuela, és nyomás alá helyezett minket, de akkor is helyén volt a szívünk. Nem is baj, hogy kicsit nehezebb meccsel zártuk a tornát, mert így visszahelyezett minket abba a ritmusba, amelyre Ausztráliában szükségünk lesz. Hatból hat meccset nyertünk, mit mondhatnék, hihetetlenül boldog vagyok, főleg a lányok miatt.