EB2017: küzdeni tudásból jeles

Második mérkőzését is lejátszotta az azeri–grúz közös rendezésű Európa-bajnokságon női röplabda válogatottunk. Ezúttal Lengyelország volt a mieink ellenfele Bakuban, s a mieink ezúttal is jól kezdtek, a második játszmát pedig meg is nyerték, végül azonban nagyot küzdve is kikaptak az esélyesebb ellenfelüktől.

Magyarország – Lengyelország 1:3 (–22, 19, –17, –18)

Baku, 1000 néző. V: Sodja (osztrák), Bakunovics (fehérorosz).

Magyarország: Nagy E. 6, Bokorné Liliom 8, Szakmáry 18, Dobi 8, Tálas 4, Dékány 15. Csere: Szpin (liberó), Török 1, Bleicher, Villám, Soós. Szövetségi kapitány: Alberto Salomoni.

Lengyelország: Efimenko 8, Wolosz 2, Polak 8, Kakolewska 14, Smarzek 25, Grajber 8. Csere: Witkowska, Krzos (liberók), Murek 5, Brzoska 5, Plesnierowicz, Tokarska, Bociek, Twardowska 1. Szövetségi kapitány: Jacek Nawrocki.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 4:0, 8:3, 9:8, 13:9, 13:13, 14:16, 16:20, 22:24. II. játszma: 5:3, 8:4, 11:6, 11:9, 16:9, 22:12, 22:19, 24:19. III. játszma: 3:1, 6:8, 11:7, 13:11, 16:13, 21:14, 24:16. IV. játszma: 4:0, 7:2, 8:4, 13:6, 13:12, 16:13, 17:20, 18:24.

Nagy Esztó ásza igencsak meghatározta a mérkőzés alaphangját, s a mieink meg sem álltak ezután 4:0-ig, ami után időt is kért a lengyel kapitány. Ha mást nem, annyit elért vele, hogy ők is megkezdték a pontgyártást, de szerencsére a különbség nem apadt a technikai szünetig. Sajnos ezt követően azonban a lengyelek megkezdték a felzárkózást. Fel is jöttek egyre, de ekkor szerencsére sikerült újból erőre kapnunk, a szett közepén azonban így is sikerült egyenlíteniük. Sajnos ütőerőben nem tudtuk felvenni a versenyt az ellenféllel, s 15:14-nél. a meccs során először át is vették a vezetést. Sajnos ekkor már a nyitásfogadásunk is akadozott, s ezért aztán egyből négy lett a hátrány. Bár sikerült megnyerni egy challenge-et, ez csak arra volt elég, hogy ne menjenek el teljesen a lengyelek. A végén egy pontra is sikerült visszazárkózni, de aztán már nem tudtak pontot csinálni a mieink (22:25).

Szerencsére most nem zuhant össze a csapat, mint az előző meccsen, és megint gyorsan magukhoz ragadták a kezdeményezést. Sikerült is a szett közepén ötpontos előnyt kiharcolni, s bár egyszer a lengyelek ránk ijesztettek, Szakmáry Gréta bombáival már hét pont is volt az előnyünk a második szünetben. Most a lengyelek nyitásfogadása omlott össze és ennek köszönhetően tíz pont is volt a különbség, viszont ezután beragadtunk egy állása és sorozatban hétszer voltak eredményesek a lengyelek. Szerencsére Dékány Bernadett bombájával sikerült elforognunk, és végül öt szettlabdánk is lett, amiből már az elsőt bebombázta Berni (25:19).

A harmadik felvonás elején ugyan vezettünk kettővel, de sajnos gyorsan átvették a játék irányítását a lengyelek, és meg is léptek néggyel. Ekkor azonban a mieink a küzdeni tudásukat is megmutatták, és nem engedték el az ellenfelet. Két-három pont volt csak a különbség a második pihenőig, utána viszont megint a lengyelek percei következtek, villámgyorsan megléptek és végül nyolc játszmalabdájukból a másodikat értékesítették is (17:25).

A negyedik szett aztán megint a mi szánk íze szerint kezdődött: 3:0-nál hiába kért időt a lengyel kapitány, rövidesen már öt, majd hét is volt a különbség. Sajnos a szett közepén jött a szokásos hullámvölgy, pontosabban ezúttal a lengyel támadójáték javult inkább fel, s egyre fel tudtak zárkózni, majd 17:17 után a vezetést is átvették. Sajnos ekkor már teljesen szétesett a csapat játéka, és már csak egy pontot tudtak összehozni a lányok, amiben azért az is benne volt, hogy Tálas Zsuzsanna bokája megsérült, viszont már nem volt több cserénk (18:25).

Alberto Salomoni:A csapat dicséretet érdemel, mert az azeriek elleni meccshez képest javultunk, lelkesedésben, szervezettségben, blokk-védekezésben nagyon jók voltunk. Az okosságot hiányoltam kicsit a végéről, például a második szettben felzárkózott az ellenfél. Zsuzsi sérülése a végén a legrosszabbkor jött, nem maradt cserém. Most a legjobbunkat adtuk, egy szavam nem lehet a csapatra. Ez az út, hogy az európai élvonalhoz közelítsünk: okosnak lenni, s egyszerre elhinni, hogy képesek vagyunk nyerni.

A csoport állása: 1. Lengyelország 5 pont (6:3), 2. Azerbajdzsán 3 (3:0), 3. Németország 1 (2:3), 4. MAGYARORSZÁG 0 (1:6)

(Fotó: Vasas Attila)