Megvan az első győzelmünk az U19-es Eb-n

A férfi U19-es válogatott 3:2-re legyőzte Bulgáriát a magyar–szlovák közös rendezésű Európa-bajnokságon, Győrben. A mieink 3:0-ra is nyerhettek volna, ha az első szett végén nem hibázzák el játszmalabdájukat, de végül innen is fordítani tudott a csapat, amely így az első sikerét ünnepelhette a kontinensviadalon. Hétfőn Lengyelország lesz az ellenfél.
FÉRFI U19-ES RÖPLABDA EB, GYŐR
Magyarország – Bulgária 3:2 (–25, 19, 23, –16, 9)
Győr, 100 néző. V: Valentar (szlovén), Lecourt (francia).
Magyarország: Szabó Bence 1, Horváth K. 14, Szabó M. 13, Pesti 19, Kiss M. 8, Flachner 11. Csere: Farkas R. (liberó), Móró, Csizmadia, Lukács, Fülöp, Szabó Barna. Szövetségi kapitány: Tomanóczy Tibor.
Bulgária: Petrov 15, Dimitrov 4, Pankov 15, Aszparuhov 20, Sojkov 3, Dimov 6. Csere: Topuzsliev, Kosztov (liberók), Necev 3, Vaszilev 1, Ivanov 1, Szlavcov 2. Szövetségi kapitány: Hriszto Georgiev.
Az eredmény alakulása. I. játszma: 8:6, 11:11, 18:14, 20:20, 22:23, 24:23, 24:25. II. játszma: 2:4, 8:7, 10:12, 12:13, 13:16, 20:16, 22:17, 24:18. III. játszma: 7:8, 15:13, 15:16, 16:19, 19:20, 21:21, 24:23. IV. játszma: 4:4, 4:9, 5:11, 7:16, 9:19, 15:24. V. játszma: 5:3, 9:6, 12:8, 14:9.

Ezúttal jól kezdte válogatottunk a mérkőzést, jól sikerültek a támadás befejezések, s így az első szünetre két pontos előnnyel vonulhattak a mieink. A bolgárok lábaiban alighanem benne volt a szombati ötszettes, olaszok elleni meccs is, de a pihenő után így is sikerült erőre kapniuk és egyenlíteniük. Flachner Dániel remek centerpontjaival azonban így is rendre a mieink jutottak előnyhöz, s a technikai szünetben Szabó Bence remek nyitása után megint két pont volt a különbség. A pihenő után pedig először vezettek a mieink hárommal, majd Pesti Marcell bombája után néggyel is. Ekkor azonban a vendégek is elkezdték csipkedni magukat, s 20:20-nál utol is érték a mieinket, 23:22-nél pedig már ők álltak jobban. Azonban szettlabdája így is a mieinknek volt, de ezt hárították, s aztán a bolgárok nyithattak a játszmáért. s a második labdájukat aztán értékesítették is (25:27).

Ettől függetlenül minden dicséretet megérdemeltek a mieink, akik nem zuhantak össze az elvesztett szett után, hanem tovább küzdöttek, s vezettek is az első szünetben. Azonban csak eggyel, s továbbra is nagyon szoros volt a meccs, hol az egyik, hol a másik csapatnál volt az előny. A játszma közepén azonban meg tudtak lépni a bolgárok, s a második szünetben már három volt a különbség. A pihenő azonban a mieinknek tett jót, sorozatban hét pontot szereztek Szabó Bence nyitássorozatával, és így négy pontos előnnyel vághattunk neki a hajrának. Ekkor viszont már olyan magabiztosan játszott a csapat, mint a decemberi MEVZA-tornán, s Flachner ászával hat játszmalabdánk volt, amelyből a másodikat egy rontott szervának köszönhetően sikerült értékesíteni (25:19).

A harmadik szett is kiélezett játékkal indult, egy-egy pont volt csak a különbség. A második szünet előtt tudtak meglépni a mieink kettővel, de a pihenőben a bolgárok vezettek eggyel. Sajnos a hullámvölgy tartósnak bizonyult, mert pillanatok alatt elléptek hárommal a vendégek. Szerencsére még időben sikerült kilábalni belőle, s a végjáték kezdetekor megint csak egy volt közte, 21:21-nél pedig egyenlítenie is sikerült. Sőt, a mieinknek volt játszmalabdája, s ezúttal egyből sikerült kihasználni (25:23).

A negyedik játszma elején érezhetően egy kicsit kiengedett a csapat, aminek köszönhetően 4:4 után sorozatban öt pontot csináltak a bolgárok. Tomanóczy Tibor cserékkel próbáltra meg frissíteni a csapatot, de sajnos kevés sikerrel. A második szünetben kilenc is volt már a különbség, sőt, a végjátékban tíz is. Ezt ugyan sikerült kozmetikázni, de ledolgozni nem, így jöhetett az ötödik szett (16:25).

A pihenő jót tett a kezdőcsapatnak, mert a mindent eldöntő szettben kettővel is sikerült meglépni, s ennyi volt a különbség a térfélcserénél is. Sőt, egyből utána három is lett, s ezt a különbséget tartva végül lépésről lépésre közeledett a csapat a tizenötödik pont felé. A végén öt meccslabdája lett a mieinknek, s ekkor már áthatolhatatlan volt az eksztázisban játszó sáncunk, amely végül a győztes pontot is megszerezte (15:9).

Tomanóczy Tibor: – Nagyon boldog vagyok, hiszen a bolgár válogatottat legyőzni nagyon nagy fegyvertény. Büszke vagyok a fiúkra, mert ma igazi csapatként játszottak.

Hriszto Georgiev: – Biztos voltam benne, hogy nehéz mérkőzés lesz, hiszen tudtuk, hogy a magyarok a tegnapi vereség után összeszedik magukat és a maximumot fogják nyújtani. Sajnos, túl sok hibával játszottunk, főleg a védekezés és a szerválás terén.

A csoport többi mérkőzésén:
Oroszország – Belgium 3:0
Olaszország – Lengyelország 3:0

A csoport állása: 1. Oroszország 5 pont (6:2), 2. Olaszország 5 (6:2), 3. Belgium 3 (3:3), 4. Magyarország 2 (3:5), 5. Bulgária 2 (4:6), 6. Lengyelország 1 (2:3)

A másik csoport mérkőzései:
Franciaország – Törökország 0:3
Szlovákia – Románia 2:3
Finnország – Csehország 0:3

A csoport állása: 1. Csehország 6 (6:1), 2. Törökország 3 (4:3), 3. Finnország 3 (3:3), 4. Franciaország 3 (3:4), 5. Románia 2 (3:5), 6. Szlovákia 1 (3:6)