Amikor a vereség is gyönyörű

Ahogyan az várható volt, a végső győzelemre is esélyes orosz válogatott három játszmában győzött a mieink ellen a Győrben zajló, magyar–szlovák közös rendezésű U19-es férfi röplabda Európa-bajnokságon. Válogatottunk azonban becsülettel helyt állt, sőt, két játszmában is megszorongatták neves ellenfelüket.
FÉRFI U19-ES RÖPLABDA EB, GYŐR
Magyarország – Oroszország 0:3 (–14, –21, –22)
Győr, 100 néző. V: Hoger (szlovák), Valentar (szlovén).
Magyarország: Szabó Bence, Horváth K. 8, Szabó M. 5, Pesti 13, Kiss M. 6, Flachner 3. Csere: Farkas R. (liberó), Szabó Barna 1, Lukács, Csizmadia 1. Szövetségi kapitány: Tomanóczy Tibor.
Oroszország: Melnyikov, Krecsetov 2, Kuznyecov 11, Dikarev 9, Radcsenko 12, Szpiridonov 10. Csere: Tetyuhin (liberó), Ganyenko 4, Antonov 7. Szövetségi kapitány: Andrej Nozdrin.
Az eredmény alakulása. I. játszma: 3:8, 6:9, 8:16, 10:16, 12:20, 14:24. II. játszma: 5:2, 7:8, 9:14, 10:16, 18:20, 20:22, 21:24. III. játszma: 4:2, 8:6, 13:7, 16:12, 17:15, 19:15, 19:19, 21:19, 21:24.

Nagyon keményen megnyitották a mieinket az oroszok a meccs elején, és villámgyorsan öt pontos előnyhöz jutottak. Az első technikai szünet után azonban szerencsére visszavettek egy kicsit az iramból, és ezt kihasználva sikerült három pontra visszazárkóznunk. Sajnos nem sokáig örülhettünk, mert aztán megint beindult a henger és a második szünetre nyolc pontos differenciával vonultak a csapatok. A pihenő azonban jól jött, s előbb Horváth Kristóf bombájával, majd a csereként beállt Szabó Barna nyitásával nem tudott mit kezdeni ellenfelünk. Ezt követően azonban megint tovább nyílt az „olló”, s végül 25:14-re nyerték a játszmát a vendégek.

A második szett viszont parádésan kezdődött a mieink számára: egyrészt két magyar ponttal kezdődött a játékrész, majd Pesti Marcell két ászával már 5:2 is volt a mieinknek. Persze a szünetre visszaállt a világ rendje, de mindössze egy ponttal voltak jobbak ekkor az oroszok. Sajnos a szett közepe már egyértelműen az ellenfélé volt, amely 11:9 után már csak egy pontot engedélyezett a mieinknek a második szünetig. Ezt követően azonban megint belelendültek a mieink, s Pesti Marcell bombája, majd Kiss Máté ásza után már csak három pont volt a különbség. Sőt, hiába kért időt Nozdrin mester, egy outtal tovább faragta a hátrányt a csapat. Végül ugyan ezt a szettet is az oroszok nyerték, de a mieink így is minden dicséretet megérdemelnek azért, hogy húsz pont fölé jutottak (21:25).

Lendületben maradtak a mieink a harmadik szettben is, sőt ezúttal még a technikai szünetben is nálunk volt kettővel az előny, Kiss Máté parádés nyitássorozatával pedig hatra is sikerült feltornázni. Ezt követően ugyan valamelyest feljebb zárkóztak az oroszok, de a második szünetben még mindig négy pont volt a különbség. Egyszer még visszaállt a négy pont, de aztán azonnal egyenlített is az ellenfél, 21:21 után pedig a vezetést is átvette. Sajnos ekkor elkezdett dadogni a nyitásfogadás, és sorozatban öt pontot csinálva három meccslabdához jutottak. Az elsőt Pesti még hárította, de aztán a nyitása a hálóban kötött ki. Mindezek ellenére minden elismerés megilleti a fiúkat (22:25).

Tomanóczy Tibor: – Az első játszmát eléggé megilletődötten kezdtük, de a másodikban már felszabadultan tudtunk játszani, sőt a harmadikat meg is nyerhettük volna, de a végén sajnos beragadtunk egy állásba. Ettől függetlenül, azt hiszem ez egy vállalható vereség a világ egyik legjobb csapata ellen.

A csoport többi mérkőzésén:
Bulgária – Lengyelország 1:3
Olaszország – Belgium 3:2

A csoport állása: 1. Oroszország 11 pont (12:2), 2. Olaszország 7 (9:7), 3. Lengyelország 7 (8:4), 4. Belgium 7 (8:6), 5. MAGYARORSZÁG 2 (3:11), 6. Bulgária 2 (5:12)

A másik csoport mérkőzései:
Franciaország – Csehország 3:1
Szlovákia – Finnország 1:3
Románia – Törökország 0:3

A csoport állása: 1. Törökország 9 (10:4), 2. Csehország 8 (10:6), 3. Franciaország 8 (9:7), 4. Finnország 6 (7:7), 5. Románia 3 (5:11), 6. Szlovákia 2 (6:12)