Universiade: győzelemmel tért vissza 46 év után a magyar csapat

Csehország ellen kezdte meg szereplését női válogatottunk a nápolyi Universiadén. Bár a mieink az első játszmában még nem nyújtottak meggyőző teljesítményt, a második szettől sebességet váltottak és vezettek 2:1-re és 19:10-re. Két meccslabdájuk is volt, de a csehek innen is egyenlítettek, azonban a döntőjátszma már a mieinkről szólt, így a csapat a 29 pontig jutó Németh Anett vezérletével, 46 éves szünet után győzelemmel tért vissza az egyetemisták világjátékán.

Universiade (Nápoly), női csoportkör, 1. forduló:

MAGYARORSZÁG – CSEHORSZÁG 3:2 (–14, 19, 28, –24, 7)

MAGYARORSZÁG: Vezsenyi 1, Zólyomi 16, Németh A. 29, Kiss G. 10, Gyimes 15, Bleicher 4. Csere: Tóth F. (liberó), Villám L. 18, Riczkó, Tóth D., Cicic 1. Szövetségi edző: Leiszt Máté.

CSEHORSZÁG: Necasová 9, Diatková 10, Nová 6, Simanová 18, Pospisilová 7, Svobodová 17. Csere: Slaviková (liberó), Bousková 7, Pesková. Szövetségi edző: Lubos Bednar.

Az eredmény alakulása: I. játszma: 0:2, 4:3, 6:6, 7:8, 7:15, 9:18, 13:24. II. játszma: 6:2, 10:7, 13:7, 14:11, 19:13, 20:18, 24:19. III. játszma: 0:3, 4:4, 11:5, 13:10, 16:11, 19:16, 24:19, 26:27. IV. játszma: 3:4, 7:5, 10:6, 10:8, 14:8, 14:10, 19:10, 20:20, 24:22. V. játszma: 2:3, 6:3, 7:6, 13:6, 14:7.

Nem kezdtek megilletődötten a mieink, 6:6-ig tartani is tudták a lépést a riválissal, ám ezután a csehek ritmust váltottak, olyannyira, hogy 8:7-et követően sorozatban hét pontot szereztek, amit nem tudtak behozni már a mieink, és ez a játszma nagyon simán az ellenfélé lett (14:25).

Ezt követően azonban újult erővel mentek harcba a lányaink és nagyon gyorsan elhúztak 6:2-re, ezt az előnyt pedig gyakorlatilag végig tartani tudták. A csehek többször is időt kértek, de nem tudták megtörni a mieink lendületét, akik a végjátékhoz érve 19:13-ra is vezettek már. Sajnos ekkor jött egy gödör, s ellenfelünk két pontra is felzárkózott, így aztán kellett Leiszt Máté részéről is az időkérés, hogy helyre billentse a csapatot. Meg is lett az eredménye: 20:18 után sorozatban három pontot szereztek a mieink és meg is nyerték a játszmát 25:19-re.

A harmadik felvonás azonban elég siralmasan kezdődött: három cseh ponttal. Szerencsére sikerült gyorsan rendezni a sorokat, s előbb 4:4-nél egyenlítettünk, 11:5-re pedig már mi vezettünk, hiába volt közben egy cseh időkérés is. Ugyan ellenfelünk vissza-visszazárkózott három pontokra, de akkor mindig jött egy újabb lendület, így ennél közelebb nem tudtak kerülni, a végén pedig öt játszmalabdája is volt a mieinknek, azonban mind az ötöt sikerült hárítani. Idegtépő labdamenetek következtek, de újabb két szettlabdája volt a mieinknek, azonban ezeket sem sikerült kihasználni, sőt 27:26-ra már a csehek vezettek. Ekkor mi hárítottunk két szettlabdát, és 29:28 után már nem hibázták el a lányok a lehetőséget (30:28).

A negyedik felvonás eleje kiegyenlített játékot hozott, először 5:5 volt egy pontnál nagyobb a különbség – szerencsére a mieink javára. Ezt követően viszont sikerült tovább növelni az előnyt, 14:10 után pedig összeomlottak a csehek, sorozatban ötször voltak eredményesek a mieink. Igaz, 19:10 után meg mi kaptunk sorozatban öt pontot, s ekkor felrémlett a harmadik szett végjátéka is. Nem csoda, mert a csehek 20:20-nál egyenlítettek, de szerencsére a vezetést nem tudták átvenni és 24:22-nél két mérkőzéslabdája volt a mieinknek. Sajnos megint nem sikerült őket kihasználni, sőt a csehek sorozatban négy pontot elérve ki tudták egyenlíteni a játszmaarányt is (24:26).

Ez bizony sokk volt, de szerencsére a csapat ezen is túl tudta tenni magát: 3:2-es cseh vezetést követően sorozatban négy pontot szereztek a mieink, s bár egyszer még visszajött egy pontra az ellenfél, egy újabb hatpontos magyar sorozat következett, s innen már nem tudtak felállni a csehek, a mieink pedig megszerezték első győzelmüket a tornán (15:7).

Leiszt Máté: – Nagy lelkierőről tett tanúbizonyságot a csapat, hogy ilyen hullámvölgyekből is sikerült felállniuk. A lényeg azonban az, hogy 46 év után győzelemmel tért vissza válogatottunk az Universiadéra. Holnap pedig folytatás Argentína ellen.

A csoport másik mérkőzésén Tajvan 3:1-re győzött Argentína ellen.