Parádés Vasas- és nyíregyházi siker az európai kupaporondon

Négy magyar érdekeltségű mérkőzést játszottak és játszanak szerdán a CEV- és a Challenge-kupában. A Vasas egy szettnyi rövidzárlatot leszámítva magabiztosan győzte le a Temesvárt, a Nyíregyháza pedig Svájcban nyert 3:1. Az UTE vállalható vereséget szenvedett Finnországban és a Pénzügyőr is tisztességesen helyt állt az orosz sztárcsapat, a Belogorie Belgorod ellen.

NŐI CHALLENGE-KUPA, 1 FORDULÓ, ELSŐ MÉRKŐZÉS:

VASAS ÓBUDA – UVT AGROLAND TIMISOARA (román) 3:1 (14, 15, –22, 18)

Folyondár utca, 300 néző. V: Zguri (albán), Todorov (bolgár)

VASAS: Ana Tiemi 9, Kostelanska 22, Lopes Da Silva 6, Villám L. 9, Török 11, Abdulazimova 15. Csere: Bozicevic (liberó), Mihály. Vezetőedző: Jakub Gluszak.

TIMISOARA: Petra 3, Orle 17, Lupescu 7, Iancu 8, Kosekova 1, Carbuneanu 5.Csere: Pusic (liberó), Miclaus 6, Vasilica 3, Radu, Orlandea 3. Edző: Bogdan Paul.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 4:0, 5:3, 10:5, 17:8, 19:12, 24:14. II. játszma: 4:3, 13:4, 19:7, 24:13. III. játszma: 3:0, 5:8, 10:11, 14:13, 16:17, 18:21, 20:24. IV. játszma: 0:2, 9:5, 12:6, 13:11, 22:14, 24:16.

A visszavágót december 6-án játsszák Temesváron.

4:0-val adta meg a mérkőzés alaphangját a piros-kék gárda, s bár egyszer még feljöttek a temesváriak kettőre, a játszma közepén már öt is volt a különbség. Valószínűleg maguk a románok sem hittek a szemüknek, de egymás után csinálta a szebbnél szebb pontokat a fővárosi gárda. Főleg Maria Kostelanska volt elemében, aki hétszer volt eredményes az első felvonásban, ami végül kiütéses sikert hozott (25:14).

A második játszma is csak 4:4-ig volt szoros, aztán sorozatban kilencpontot szereztek a fővárosiak, s ezzel gyakorlatilag megint eldőlt a szett, mert ebben a román csapatban nem volt ma annyi, hogy ekkora különbséget ledolgozzon. A végén a harmadik szettlabdát aztán – ki más – Kostalenska értékesítette (25:15).

Két ennyire simán megnyert játszma után törvényszerű volt, hogy kicsit kiengedtek a piros-kékek, s az előző idényben még a Békéscsabán pallérozódó Barbora Kosekova vezérletével át is vette a vezetést a román csapat. Többször is visszajöttek a fővárosiak, de a végén sajnos megint a románok tudtak ellépni és négy szettlabdához jutottak. Kettőt sikerült hárítani, a harmadikat nem sikerült, így szépített a Temesvár (22:25).

A rövidzárlat után viszont magukhoz tértek a piros kékek, és 0:2 után a szett közepefelé már ők vezettek hattal. Egyszer ugyan még ránk ijesztettek, amikor feljöttek kettőre, de aztán megint beindult a Vasas-henger és a vége ugyanolyan sima lett, mint az első kettő. Végül Lopes Da Silva vízfakasztó bombájával alakult ki (25:18).

Jakub Gluszak: – Alapvetően nagyon elégedett vagyok a csapattal, a harmadik szett vége felé ugyan a koncentrációnk kissé kihagyott, ekkor sok buta hibát elkövettünk. De büszke vagyok a lányokra, hogy negyedik játszmában ki tudtunk ebből lábalni, s taktikát betartva, igazi csapatmunkával kiharcoltuk a győzelmet, s így pozitív élményekkel utazhatunk a jövő heti visszavágóra.

Bogdan Paul: – Nem lehet egy meccset a harmadik szettben kezdeni, s nem lehet ennyi hibával sem játszani. A rossz nyitásfogadásnak köszönhetően szenvedtünk ma vereséget és sokat kell javulnunk a jövő heti visszavágóig.

(Fotók: Vasas Attila)

Pölkky Kuusamo (finn) – UTE 3:1 (–22, 24, 17, 21)
Kuusamo, 500 néző. V: Suhhova (észt), Stenbock (észt)

KUUSAMO: Lambert 17, Wasserfaller 16, Kjelstrup 18, Hämäläinen 4, Swanegan 15, Nogueras 6. Csere: Niemelä, Moncks (liberók). Vezetőedző: Tuomas Alatalo.

UTE: Bleicher R., Fortuna, Kovács L., Crittenden, Szűcs, Paradzik. Csere: Hangodyné Lakatos (liberó), Nagy V. Vezetőedző: Kántor Sándor.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 6:8, 13:16, 21:20, 22:24. II. játszma: 8:5, 16:12, 21:20, 24:23. III. játszma: 8:6, 16:9, 21:15. IV. játszma: 8:3, 16:14, 21:19.

Kicsit féltettük a lilákat a finnországi kirándulástól, hiszen több sérültjük miatt most nincs éppen topformában a csapat. Az első játszmában azonban cáfolták a félelmeket, mert gyakorlatilag végig vezetve, magabiztosan játszottak a fővárosiak, s még akkor sem estek kétségbe, amikor 20:20 után fordítottak, gyorsan visszavették a vezetést, 24:22-nél pedig két szettlabdájuk is volt, amelyből már az elsőt értékesítették (22:25).

A második szettben ugyan többnyire a finnek vezettek egy-két ponttal, de a szett végén megint egyenlő volt az állás. Sajnos 24:24 után egymás után kétszer is a finnek voltak eredményesek, így ki tudták egyenlíteni a játszmaarányt (26:24).

A harmadik felvonás sajnos elég simán a házigazdáké volt, a játszma közepén hat-hét ponttal is vezettek már és ezt a különbséget meg is őrizték a szett végégig. A lilák nyitásfogadásban és támadásban is elbizonytalanodtak így végül 25:17-tel fordított a Kuusamo.

Sajnos a rossz széria a negyedik játszma elején is kitartott, s bár a szett közepére magukra találtak a lányok, már csak megközelíteniük sikerült a házigazdákat, utolérni már nem (25:21), így maradt a 3:1-es vereség, és a remény, hogy hazai pályán sikerül majd győzni és az aranyjátszmában kiharcolni a továbbjutást, amire az első két játszma alapján van is esély.

Kántor Sándor: – Az első játszma után egyszerűen elhittük, hogy meg tudjuk verni az ellenfelet, aztán hagytuk, hogy felébredjen. Igyekeztünk váltani, de akkorra már lendületbe jöttek, a szurkolók is biztatták őket, minden bejött nekik. Egyszerűen nem lehet, hogy amikor sárba kellene taposnunk az ellenfelet, akkor mi dobunk neki mentőmellényt meg kötelet. Nagyon nagyot kell változni a visszavágóra.

Férfi Challenge-kupa:

Pénzügyőr – Belogorie Belgorod (orosz) 0:3 (–15, –22, –18)

Folyondár utca, 250 néző. V: Van Zanten (holland), Makowski (lengyel)

PSE: Magyar 3, Kiss D. 6, Flachner D. 5, Kovács Z. 12, Vityuk 7, Rása 4. Csere: Bán (liberó), Szalai 1, Kecskeméti. Vezetőedző: Jókay Zoltán.

BELGOROD: Hanipov 9, Bagrej 5, Tetyuhin 12, Szafonov 12, Zsemcsenok 6, Szpodobec 8. Csere: Obmocsajev, Golubjev (liberók), Porosin, Szigyenko 7. Vezetőedző: Szlobodan Kovacs

Az eredmény alakulása. I. játszma: 1:5, 5:8, 9:13, 11:17, 14:21, 15:24. II. játszma: 4:4, 6:10, 13:14, 16:16, 18:21, 21:24. III. játszma: 6:6, 8:7, 10:12, 12:12, 14:16, 17:21, 18:24.

A visszavágót december 4-én játsszák Belgorodban.

És Kovács Zoltán blokkjával a Pénzügyőr szerezte meg a vezetést… Sajnos ezt az első játszmában csak az első pont után írhattuk le, hiszen azzal mindenki tisztában volt, hogy a CEV-kupa címvédő orosz sztárcsapat ellen csak a tisztes helytállás lehet a Pénzügyőr célja. Küzdöttek is derekasan a fiúk, nem is vallottak szégyent, de az első játszmát így is 25:15-re nyerte a Belgorod.

A másodikban viszont alaposan megizzasztották őket a mieink: szoros kezdés után ugyan elmentek négy ponttal, de 16:16-nál megint egyenlő volt az állás, s csak húsz körül tudtak megint ellépni hárommal és végül ennyivel nyerték is a játszmát (22:25).

A harmadik játszmában aztán valóságos csoda történt, amikor 7:7 után a pesti srácok megszerezték a vezetést. Túl sokáig nem örülhettünk, 9:8 után visszavették a vezetést az oroszok, de lélegzethez ezt követően sem jutottak, a magyar csapat a végjátékig ott lihegett a nyomukban, csak a legvégén csináltak sorozatban négy pontot, amivel kialakult a 18:25-ös végeredmény.

Jókay Zoltán: – A meccs elején meg volt a tisztelet az ellenféllel szemben, de összességében aztán játszottunk egy egész jó kis meccset. Azt gondolom, hogy amit kitűztünk célul, azt teljesítettük is.

Női CEV-kupa:

Dudingen (svájci) – Fatum Nyíregyháza 1:3 (–27, 15, –19, –22)

Fribourg, 800 néző. V: Dotan Izraeli, Arrarte Mira (spanyol)

DÜDINGEN: Beamish 11, Lehnen Becker 11, Harbin 29, Granvorka 4, Moffett 14, Marbach 3. Csere: Deprati (liberó), Sulser, Rottaris, Marx 1, Kressler, Brunner. Vezetőedző: Dario Bettello.

NYÍREGYHÁZA: Francesco 4, O. Medics 12, Kalicsanyin 9, Varga E. 21, Brisebois 21, White 4. Csere: Tóth F. (liberó), Matics, Szabó L., Ancsin. Vezetőedző: Hollósy László.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 5:8, 14:16, 21:19. II. játszma: 8:4, 16:6, 21:10. III. játszma: 5:8, 5:16, 11:21. IV. játszma: 2:8, 13:16, 18:21.

A visszavágót december 5-én játsszák Nyíregyházán.

Parádés győzelmet aratott a Magyar Kupa-győztes Fatum Nyíregyháza csapata a svájci Düdingen otthonában, a CEV-kupa első fordulójában. A nyíregyháziak szinte végig vezettek az első játszmában, azonban végül mégis csak óriási izgalmak közepette – mindkét csapatnak volt szettlabdája – szerezték meg a vezetést (27:29).

A nagy nehezen kicsikart vezetés után azonban mintha a Fatum játékosai ezúttal is „elmentek volna kávézni”, nagyon simán elbukták a második játszmát (25:14).

Hogy ezek után mi történt, nem tudni, de mindenesetre hatott, mert a Fatum megint megtáltosodott, volt, hogy már tíz ponttal is vezetett és megint egy könnyed játszmagyőzelmet aratott (19:25).

A lendület megmaradt a negyedik játszmára is, 6:1-gyel kezdtek, s egészen a szett végjátékáig tartani is tudták az előnyt. Hogy mégis izgulnunk kellett a végén, az annak köszönhető, hogy 21:21-nél egyenlítettek a hazaiak, de újabb egy-egy pontot követően sorozatban hármat szerzett a Fatum, ezzel pontot téve a meccs végére (22:25).

Hollósy László: – Ellenfelünk nagyon jó csapat, amely gyors játékot játszik, de a szerváinkkal nyomás alá tudtuk helyezni őket, s így könnyebben kiszámíthatóvá vált a játékuk. Az elején és a végén volt egy kis szerencsénk is, de szerencséje annak a csapatnak van, amely tesz is érte. A kezünkben van a továbbjutás, de nehéz visszavágó vár ránk, ahol majd nagyon meg kell küzdenünk a sikerért.