Vereségek a Challenge-kupában, de micsoda különbség

Három magyar csapat is pályára lépett szerdán a Challenge-kupa selejtezőjében. A nőknél a Jászberény, történetének első nemzetközi kupameccsén 3:2-es vereséget szenvedett a Slávia Bratislava otthonában. A Vasas is veszített Szlovéniában, de a piros-kékek 3:1-re, így ők már legfeljebb aranyjátszmával juthatnak tovább. A Fino Kaposvárnak sem ment, a somogyiak sima vereséget szenvedtek Grazban.

Női Challenge-kupa selejtező, 1. mérkőzés:

Slávia Bratislava (szlovák) – Jászberény 3:2 (–27, 18, 21, –25, 6)

Pozsony, 300 néző. V: Milic (osztrák), Pajevszkij (ukrán).

SLÁVIA: O’Neill 20, Nelson 5, Sepelova 2, Kormendyova 12, Kvasnova 16, Fricova 17. Csere: Magdinova (liberó), Marecková 1, Herdová 11, Rehakova. Vezetőedző: Michal Matusov.

JÁSZBERÉNY: Devaney 10, Petőváry 13, Faragó, Pintér 10, Maliseva 2, Cveticsanyin 27. Csere: Lékó (liberó), Petrenkó 5, Jakovcsuk 11, Riczkó. Vezetőedző: Deme Gábor.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 2:3, 8:5, 9:9, 14:11, 17:17, 20:18, 21:21, 23:24, 25:24. II. játszma: 3:4, 7:9, 11:10, 11:12, 14:13, 17:14, 24:18. III. játszma: 6:1, 8:6, 9:14, 15:15, 20:19, 24:21. IV. játszma: 5:4, 7:10, 10:15, 11:18, 14:18, 14:21, 21:22. V. játszma: 2:1, 7:2, 10:4, 14:5.

A mérkőzés elején jól tartották magukat a jászberényi lányok, egy-egy ponttal még vezettek is. 5:4 után azonban sorozatban négyszer voltak eredményesek a hazaiak, s innentől kezdve már a mieinknek kellett futnia az eredmény után. Ugyan sikerült egyenlíteniük, de fordítani már nem, s ha nem is sokkal, de rendre a szlovák csapat vezetett. Így ment ez egészen a végjátékig, de 23:23 után hosszú idő után először vezettek a berényiek, de nem sikerült kihasználniuk a szettlabdát, a Slávia egyből fordított, de aztán megint a magyar csapat került előnybe, s 27:27 után kétszer is eredményesek voltak, így pontot téve a játszma végére (27:29).

A szettgyőzelemtől megjött a jászberényiek önbizalma, s ők irányították a játékot a második felvonás elején. A közepén aztán kiegyenlítetté vált az eredmény, majd 13:13 után a hazaiak előbb három, majd négypontos előnybe kerültek, a végén pedig hat szettlabdájuk is volt, és mindjárt az elsőt ki is használták (25:18).

Sajnos innentől kezdve egyértelműen a szlovákok akarata érvényesült, és a harmadik játszma elején meg is léptek 6:1-re. Szerencsére ezt követően magához tért a magyar csapat, és 9-nél nem csak utolérte ellenfelkét, hanem a vezetést is átvette. Hiába vezettek azonban öttel is, rövidesen megint egyenlő volt az állás, s a hajrában aztán megint a hazaiak léptek meg, s fordították meg a mérkőzést (25:21).

A negyedik játszma kiegyenlített játékkal kezdődött, 7:5-ös hazai vezetés után azonban sorozatban ötször is eredményesek voltak a berényiek. Később még tovább növelte előnyét a magyar csapat, s vezettek 21:14-re is. Ekkor azonban náluk állt be egy rövidzárlat, s a végjátékban egy pontra zárkóztak fel a hazaiak. Egyenlíteni is tudtak, azonban ezt követően sikerült összeszednie magát a mieinknek, s végül harmadik szettlabdájukat értékesítve kiharcolták az ötödik játszmát (25:27).

Ott viszont nem kezdtek jól, a pozsonyiak öt ponttal is elhúztak, s ennyi volt a különbség a térfélcserénél is. Sajnos elfáradtak a mieink, és így végül simán nyerték a hazaiak a záró felvonást, de a jászberényiek így is jó pozícióból várhatják a jövő heti visszavágót (15:6).

Michal Matusov: – Tudtam, hogy nehéz mérkőzés lesz, mert a magyar Extraliga csapatai nagyon erősek. Nem volt könnyű felkészülnünk a Jászberényből és Pintér Andrea sáncmunkáját nem tudtuk megfelelően hatástalanítani. A játék minden elemében hasonló szinten teljesített a két csapat, s bár most mi győztünk, a továbbjutás kérdése teljesen nyitott maradt.

Deme Gábor: – Az első nemzetközi tétmérkőzésünkön vállalható vereséget szenvedtünk. Voltak a találkozónak periódusai, amikor nagyon jól játszottunk. Egy remek gárda, a szlovák első helyezett ellen veszítettünk. Ez a továbbjutás nincs lefutva, mert hazai pályán képesnek tartom a csapatomat arra, hogy 3:0-ra vagy 3:1-re győzzünk.

Formula Formis Rogoza (szlovén) – Vasas Óbuda 3:1 (16, –19, 17, 17)

Rogoza, 350 néző. V: Jakisza (bornyák), Würtenberger (osztrák).

ROGOZA: Ajnihar 5, Dzakovic 18, Bavdaz 9, Kosenina 5, Vovk 16, Tupikina 11. Csere: Sesel (liberó), Milosavljevic, Zdovc, Trlep. Vezetőedző: Teobald Pajnik.

VASAS: Villám 7, Török 9, Abdulazimova 9, Durst, Kostelanska 10, Lopes Da Silva 12. Csere: Bozicevic, Juhár (liberók), Dioti 7, Mihály. Vezetőedző: Jakub Gluszak.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 0:4, 10:9, 14:10, 19:12, 22:14, 24:16. II. játszma: 6:3, 8:8, 16:12, 17:16, 18:20, 19:24. III. játszma: 1:6, 7:9, 16:10, 19:11, 21:16, 24:17. IV. játszma: 1:4, 5:4, 8:6, 10:9, 13:10, 15:11, 16:14, 22:16, 24:17.

Imponálóan kezdték a piros-kékek a meccset, villámgyorsan négy pontot szereztek. Sajnos idővel magukra találtak a szlovénok, s 9:9 után a vezetést is átvették. Elvesztette a fonalat a Vasas, és rövidesen már hét-nyolc ponttal is megléptek a hazaiak, amit tartani tudtak a játszma végéig (25:16).

A második szett elején is tartott a lendületük, rövidesen három ponttal is vezettek már, amikor ismét magára talált a Vasas. Kiegyenlítettek, de aztán megint megléptek a szlovénok, de szerencsére a játszma vége felé megint sikerült felzárkózni, 18:18 után pedig a vezetést is átvették. A Rogoza ezt követően már csak egy pontot ért el a játszmában (19:25).

A harmadik szett kísértetiesen emlékeztetett az elsőre: a Vasas már 6:1-re is vezetett, de a hazaiak 10:10-nél nem csak egyenlítettek, hanem fordítottak, majd kisvártatva már ők vezettek nyolc ponttal. Ugyan az óbudaiak valamelyest ezután feljebb tudtak zárkózni, de így is fölényesen nyerték a játszmát a szlovénok (25:17).

A negyedik felvonást is a Vasas kezdte jobban, de ez ugyanúgy nem hozott nekik szerencsét. 1:4 után 5:4 lett a Rogozának, s bár nem akkora léptékben, mint az előző játszmában, de három-néggyel így is sikerült nekik. A végére pedig megint szétestek a piros-kékek, így sajnos ez a szett is sima lett (25:17).

Jakub Gluszak: – Ilyen játékkal, ennyi hibával semmilyen mérkőzést nem lehet megnyerni, nemhogy egy nemzetközit.

Férfi Challenge-kupa selejtező, 1. mérkőzés:

UVC Holding Graz (osztrák) – Fino Kaposvár 3:0 (18, 21, 18)

Graz, 150 néző. V: Grellier (svájci), Seifried (szlovák).

GRAZ: F. Koraimann 2, Unterberger 5, Murauer 12, Ribeiro 19, Reiter 4, Jardim 1. Csere: Steiner (liberó). L. Koraimann 10, Seiser, Stark. Vezetőedző: Koch Róbert.

FINO: Kalmár 2, Keen 4, Horváth K. 13, Nagy J. 6, Nagy P. 10, Bozóki 4. Csere: Pápai (liberó), Szabó Bence. Vezetőedző: Demeter György.

Az eredmény alakulása. I. játszma: 1:3, 4:7, 9:8, 13:10, 16:13, 19:15, 24:17. II. játszma: 3:3, 7:6, 10:8, 13:13, 17:19, 24: 20. III. játszma: 1:2, 6:4, 11:8, 18:13, 22:16, 24:18.

A meccset a kaposváriak kezdték jobban, vezettek három ponttal is, de aztán belelendült a Graz is, elsősorban portugál légiósa, Ribeiro pontjainak köszönhetően. 8:8 után átvették a vezetést és fokozatosan megléptek a kaposváriaktól, a végén pedig simán nyerték az első játszmát (25:18).

A második játszmában jobban tartották magukat a kaposváriak: bár az osztrák csapat egy-két ponttal rendre ellépett, a Fino mindig egyenlíteni tudott, sőt, a végjáték felé a vezetést is átvette. Sajnos 20:18 után gödörbe került a csapat és sorozatban hat pontot szereztek az osztrákok, ezzel gyakorlatilag megnyerve a második játszmát is (25:21).

A harmadik játszma aztán már gyakorlatilag végig Koch Róbert csapatáé volt. Az első néhány labdamenetet követően ugyanis az osztrákok könnyedén elléptek, és végig tartani tudták először két-, majd négy-öt pontos előnyüket, ami a végén hétre nőtt (25:18). A kaposváriak számára sem maradt más, mint reménykedni, hogy eljutnak a visszavágón az aranyjátszmáig.

Demeter György:Nagyon dinamikusan és taktikusan játszottak a osztrákok, könnyedén védekezték ki a támadásainkat. A második szettben a portugál ütő remekül nyitott, ez el is döntötte a játszmát. Igyekeztünk végig fegyelmezetten és taktikusan röplabdázni, tartani a lépést az ellenfelünkkel. Bár három játszmában nyert a Graz, látni a hibáit, ezért bízom benne, hogy hazai pályán aranyszettben ki tudjuk harcolni a továbbjutást.